کرم ضد آفتاب در پاییز و زمستان

کرم ضد آفتاب در پاییز و زمستان

استفاده از کرم ضد آفتاب در پاییز و زمستان

بسیاری از ما در روزهای گرم تابستان، استفاده از ضد آفتاب را فراموش نمی‌کنیم. چرا که نمی‌خواهیم روزمان را با آفتاب سوختگی به پایان برسانیم! متاسفانه عده‌ای تصور می‌کنند آفتاب سوختگی و مضرات پرتوهای خورشیدی روی پوست، تنها به تابستان محدود می‌شود؛ به همین خاطر بسیاری از ما در فصل زمستان از ضدآفتاب استفاده نمی‌کنیم‌. بنا به نظر متخصصان پوست، باید در تمام طول سال با استفاده از ضدآفتاب، از پوست‌مان محافظت کنیم. اگر می‌خواهید به علل ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب در پاییز و زمستان پی ببرید، در ادامه این مطلب با همراه ما باشید.

۱- برف و یخ، نور خورشید را بازتاب داده و اشعه‌های UVA و UVB را تشدید می‌کنند.

همانطور که آب دریاچه یا دریا در فصل تابستان، اشعه‌های UVAو UVB را تشدید می‌کند. برف و یخ نیز در فصل زمستان شدت اشعه‌های خورشید و احتمال آسیب به پوست را افزایش می‌دهد؛ بنابراین اگر در فصل زمستان به سراغ ورزش‌هایی مانند اسکی یا سورتمه‌سواری می‌روید. و یا عادت به پیاده‌روی در برف دارید، حتما از ضدآفتاب استفاده کنید. برای محافظت کافی از پوست و لب، از یک ضدآفتاب طیف گسترده با حداقل SPF ۳۰ و بالم لب استفاده کنید. اگر به دنبال ضدآفتاب‌هایی هستید که برای مرجان‌ها و به طور کلی موجودات آبزی مضر نیستند. باید محصولی را انتخاب کنید که فاقد مواد شیمیایی و اکسی‌ بنزن و اکتینوکسالات بوده و ماده موثره آن در برابر نور آفتاب، دی‌اکسید تیتانیوم و اکسید روی باشد.

۲- باد و رطوبت کم برای پوست مضر است.

احتمالا متوجه شده‌اید که پوست‌تان در هوای سرد، خشک‌تر و حساس‌تر می‌شود. در طول زمستان، رطوبت هوا کاهش و سرعت باد افزایش می‌یابد. بنابراین پوست شما دائما رطوبت خود را از دست می‌دهد.

خشکی، تمام خطوط چهره و چین و چروک موجود در سطح پوست را آشکار می‌کند و احتمال ترک‌خوردگی یا پوسته پوسته شدن و ابتلا به عفونت‌های پوستی را افزایش می‌دهد. استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستان می‌تواند به برگرداندن مقدار رطوبت از دست‌رفته‌ پوست، کمک کند.

بهترین پزشک زیبایی اصفهان

۳- لایه‌ی اوزون در زمستان در نازک‌ترین حد خود قرار دارد.

استراتوسفر لایه‌ای متشکل از گازهای محافظ است که سیاره زمین را احاطه کرده‌اند. در نزدیکی بالای لایه‌ی استراتوسفر (دورترین لایه از زمین) لایه‌ اوزون قرار دارد که اشعه‌های فرابنفش (UV) را از خورشید جذب کرده و آن‌ها را بازتاب می‌دهد. تولید اوزون در گرما سریع‌تر و در سرما کندتر انجام می‌شود. به همین دلیل، لایه‌ی اوزون در قطب شمال و جنوب، جایی که دما بسیار پایین است، نازک‌تر بوده و پوشش آن در ماه‌های سردتر زمستان، در نازک‌ترین حد خود قرار می‌گیرد. این یعنی حتی با وجود اینکه در فصل زمستان گرمای خورشید را روی پوست‌تان احساس نمی‌کنید، اما باز هم در معرض پرتوهای فرابنفشِ شدیدتری قرار دارید.

۴- حتی نورهای داخل خانه هم، برای پوست زیان‌بار هستند!

مطالعات جدید نشان می‌دهد، حتی زمانی که در منزل هستید و قصد بیرون رفتن ندارید، لامپ‌ها و نوری که از شیشه اتاق یا پذیرایی وارد خانه می‌شود می‌تواند به پوست شما آسیب بزند. روزانه، استفاده از کرم ضد آفتاب طیف گسترده، از پوست شما در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه‌های مضر موجود در منزل محافظت خواهد کرد.

۵- شرایط آب و هوایی در فصل زمستان باعث می‌شود ضدآفتاب سریع‌تر از روی پوست پاک شود.

تعریق پوست در روزهای گرم تابستان، شنا کردن، یا گذراندن وقت در ساحل، باعث می‌شود ضدآفتاب سریع‌تر از روی پوست پاک شود. بنابراین باید کرم ضد آفتاب در پاییز و زمستان را به طور منظم روی پوست‌تان تمدید کنید. آنچه اغلب افراد به آن توجه ندارند این است که شرایط آب و هوایی خشن فصل زمستان نیز اثربخشی ضدآفتاب را به همان سرعت کاهش می‌دهد. باد، برف، تگرگ و دمای پایین همگی دست‌به‌دست هم می‌دهند تا اثربخشی ضدآفتاب را تضعیف ‌کنند. بنابراین برای محافظت بهینه از پوست‌تان، باید ضدآفتاب را چندین بار در روز تمدید کنید. ظهرها بهترین زمان برای تمدید ضدآفتاب در ماه‌های سرد زمستان است.

۶- ضدآفتاب پوست شما را برای مدت طولانی‌تری جوان و سالم نگه می‌دارد.

اشعه‌‌های خورشید سرعت فرایند پیری پوست را افزایش و تولید کلاژن و الاستین که باعث حفظ جوانی پوست می‌شود را کاهش می‌دهند‌. محافظت از پوست در برابر اشعه‌های خورشید و آبرسانی پوست خشک از فواید کرم ضد آفتاب است. علاوه براین، بسیاری از مطالعات صورت گرفته روی افرادی که از ضدآفتاب استفاده می‌کنند نشان می‌دهد که استفاده روزانه از ضدآفتاب می‌تواند سرعت فرایند پیری را کاهش داده و پوست را جوا‌ن‌تر نگه‌دارد.

۷.در فصل زمستان نیز، همچنان در معرض سرطان پوست ناشی از آسیب‌های‌ خورشیدی قرار دارید.

پیش از این تصور می‌شود اشعه‌های UVB، (که در فصل زمستان چندان قدرتمند نیستند) خطرناک‌تر از اشعه‌های UVAهستند و با انواع قابل ‌توجهی از آسیب‌های پوستی مثل آفتاب‌سوختگی، لک‌های پیری و بسیاری از انواع سرطان‌های پوست در ارتباط هستند. امروزه می‌دانیم که اشعه‌های UVA، با وجود اینکه بلافاصله باعث آسیب به پوست (مانند آفتاب‌سوختگی) نمی‌شوند، اما با این حال خطرناک‌تر هستند.اشعه‌های UVA عمیق‌تر به پوست نفوذ می‌کنند و در واقع یکی از مرگبارترین علل سرطان پوست، یعنی ملانوما هستند. اشعه‌های UVA برخلاف اشعه‌های UVB در تمام طول‌ سال قدرتمند هستند.

۸‌- تاثیرات منفی مواجهه با خورشید به تدریج افزایش می‌یابد.

تحقیقات جدید و مطالعات طولانی مدت، اطلاعات مهمی را درباره تجمعی بودن اثر منفی نور خوشید نشان می‌دهد؛ این موضوع بدان معناست، که هرچه در طول زندگی‌ پوست‌تان بیشتر در معرض اشعه‌های UVA و UVB قرار بگیرد، احتمال ابتلا به سرطان پوست در شما بیشتر است. مطالعات نشان می‌دهد، مواجهه‌ی‌ بیشتر با نور خورشید در طول زندگی، مسبب بسیاری از موارد سرطان سلول‌های پایه و سنگفرشی است؛ که متاسفانه هر دوی آن‌ها از انواع رایج سرطان پوست به حساب می‌آیند. استفاده از کرم ضد آفتاب یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از این بیماری ها است.

۹.در فصل زمستان به خورشید نزدیک‌تر هستیم.

علم ثابت کرده است که اگر در نیم‌کره شمالی زندگی می‌کنید، طی ماه‌های زمستان به خورشید نزدیک‌تر هستید. این امر ممکن است کمی غیرعقلانی به نظر بیاید، اما حقیقت دارد. زمین در تیرماه دورترین و در دی‌ماه نزدیک‌ترین فاصله را با خورشید دارد. شاید این سوال پیش بیاید که چرا در زمستان، هوا سرد می‌شود؟ کاهش دما بر اساس جهت حرکت زمین است. کره زمین دارای دو نیمکره (شمالی و جنوبی) است و کشور ما در نیمکره‌ی شمالی قرار دارد.زمانی که نمیکره‌ی شمالی در زمستان از خورشید دور می‌شود، دما کاهش می‌یابد؛ بنابراین حتی با وجود خنک‌تر شدن هوا در زمستان، کره‌ی زمین به خورشید نزدیک‌تر است و همین موضوع باعث تشدید اشعه‌های UVA و UVB و در نتیجه تشدید تاثیر منفی آن‌ها روی پوست می‌شود.

۱۰- ضدآفتاب خود را قبل از منقضی شدن کامل استفاده کنید.

اگرچه این موضوع نباید تنها دلیل شما برای استفاده از ضدآفتاب در فصل زمستان باشد، اما قطعا اهمیت دارد. اثربخشی ضدآفتاب‌ها معمولا بعد از ۱۲ ماه کاهش می‌یابد؛ بنابراین اگر می‌خواهید کرم ضدآفتاب خود را تا تابستان سال بعد نگه دارید، پوست‌تان به دلیل اثربخشی کمتر ضدآفتاب و در نتیجه حفاظت کمتر در برابر نور خورشید، راحت‌تر دچار آفتاب‌سوختگی می‌شود؛ با توجه به این نکته، نیمه‌ باقیمانده ضدآفتاب‌تان را تا تابستان سال بعد نگه ندارید و آن را طول زمستان استفاده کنید تا از پوست‌تان در برابر اشعه‌های مضر خورشید محفاظت شود.

 


دکتر مریم کشاورز

پزشک زیبایی اصفهان

برای مشاهده پیج اینستاگرام خانم دکتر مریم کشاورز کلیک کنید.


مطالب پیشهادی :

بهترین تزریق ژل لب اصفهان

تزریق فیلر برای خط خنده

فیلر زیر چشم چیست؟

توصیه های درمانی پروفایلو

موارد استفاده از مزوتراپی

زاويه سازی صورت با تزريق چربی

تزریق فیلر پشت دست

ژل رووفیل چیست؟

مزایای فیلر رووفیل

انواع ژل رووفيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *