نگرانی های لیزر موهای زائد

نگرانی های لیزر موهای زائد

نگرانی های لیزر موهای زائد | آیا لیزر موهای زائد، بی خطر است؟

در این مقاله از سایت دکتر مریم کشاورز ، پزشک زیبایی اصفهان به نگرانی های لیزر موهای زائد می پردازیم. لیزر مو‌های زائد با رفع نقاط ضعف موجود در روش‌هایی مثل اصلاح با تیغ یا وکس، نگرانی‌های افراد در مورد رشد مو‌های زائد در بدن را به شکل قابل توجهی کاهش داد. حالا دیگر  بدون نگرانی از رشد همیشگی و سریع این مو‌ها، برای رفع آن‌ها از تکنولوژی لیزر استفاده کنید.

اگر لیزر مو‌های زائد تحت نظر متخصص و در شرایط قابل کنترل انجام شود، به سادگی می‌توان آن را در دسته فعالیت‌های «بی خطر» زیبایی قرار داد چرا که آثار جانبی پس از آن بسیار ناچیز و محدود به نظر می‌رسند. بعد از انجام این فرآیند، ممکن است شما برای چند روز روی پوست خود شاهد کمی تورم و یا التهاب کاملا جزئی باشید. اما ظرف چند روز بعد، دیگر هیچ نشانه‌ای از این فعالیت روی بدن شما باقی نمی‌ماند. لیزر به هیچ‌وجه سلامتی شما را در معرض خطر یا حتی ریسک، قرار نمی‌دهد.

مطلب پیشنهادی : انواع ژل مورد استفاده در تزریق ژل

بر خلاف شایعه‌ای که گاهی در فضای مجازی به چشم می‌خورد، تا امروز در سراسر جهان یک گزارش دقیق از ابتلا به نازایی پس از استفاده از لیزر مو‌های زائد بدن حتی برای یک نفر، مشاهده نشده است. در واقع در تمام دنیا حتی یک پرونده وجود ندارد که براساس آن بتوان رابطه‌ای بین لیزر مو‌های ناخواسته و نازایی شناسایی کرد. لیزر‌هایی که برای این فعالیت در نظر گرفته می‌شوند، در عمقی کم‌تر از یک میلی‌متر در پوست نفوذ می‌کنند. در نتیجه اگر مسائل علمی را ملاک قرار بدهیم، به لحاظ علمی این امکان وجود ندارد که لیزر به تخمدان‌ها آسیب برساند. از آنجایی که لیزر نمی‌تواند از لایه‌های زیرین پوست رد شود، عملا هیچ احتمالی برای برخورد آن با اندام‌های درونی بدن وجود ندارد.

اگر چنین خطری واقعیت داشت، بدون شک لیزر مو‌های ناخواسته بدن در تمام دنیا به چنین محبوبیت گسترده‌ای دست پیدا نمی‌کرد و خیلی از افرادی که امروز با خیالی آسوده به سراغ این فرآیند ‌می‌روند، آن را برای خود در نظر نمی‌گرفتند و قید این کار را می‌زدند.

حتی به فرض محال اگر لیزر از پوست هم عبور می‌کرد، باز هم نمی‌توانست موجب ایجاد نازایی در بدن شما شود. در نتیجه بین لیزر مو‌های زائد و نازایی در افراد هیچ رابطه‌ای وجود ندارد. و تا امروز حتی یک مورد در این ارتباط گزارش نشده است. لیزر مو‌های ناخواسته بدن نه منجر به نازایی می‌شود، نه شما را در خطر سرطان قرار می‌دهد و نه با هیچ بیماری و وضعیت پزشکی خاص و عظیمی مرتبط است.

تاثیر مصرف دارو بر لیزر موهای زائد | پزشک زیبایی اصفهان

 لیزر موهای زائد، برای همه افراد امن است؟

البته که لیزر مو‌های زائد برای هیچکس خطر بزرگ و نگران‌کننده‌ای به وجود نمی‌آورد اما به هر حال بهتر است قبل از این فعالیت، با پزشک مشورت کنید و سوابق دارویی و درمانی خود را با او در میان بگذارید. در این صورت مطمئن خواهید شد که گزینه مناسبی برای انجام این فعالیت هستید و هیچ دلیلی برای اضطراب و نگرانی پیش از انجام لیزر ندارید:

افرادی مبتلا به دیابت، در صورت انجام لیزر برای رفع مو‌های زائد، بیشتر از دیگران در معرض ریسک قرار می‌گیرند. چرا که خطر ابتلا به عفونت در این افراد کمی بیشتر از دیگران است.
همچنین افرادی که به بیماری‌های حاد پوستی، عصبی و آلرژیک دچار هستند. ممکن است نتوانند از مزایای لیزر به خوبی بهره‌مند شوند و این فعالیت برای آن‌ها مناسب نباشد.
کسانی که اختلالات هورمونی داشته و یا داروهای هورمونی مصرف می‌کنند. نمی‌توانند به نتیجه خوبی از لیزر موهای زائد برسند زیرا تا زمانی که این مشکل در بدن بوده و یا تا زمانی که این داروها را مصرف می‌کنید، موهای زائد به رشد خود ادامه خواهند داد.
به همین خاطر اهمیت زیادی دارد که پیش از انجام لیزر برای رفع مو‌های ناخواسته بدن، شرایط شما به دقت مورد بررسی قرار بگیرد و همه ریسک‌های احتمالی برای این فرآیند، لحاظ شود.

صفحه اینستاگرام پزشک زیبایی اصفهان ، دکتر مریم کشاورز

آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود؟

لیزر موهای زائد، کارآمد‌ترین روش برای رفع مو‌های اضافی بدن و متوقف کردن رشد آن‌ها در بدن است. علاوه بر ایجاد وضعیت ظاهری مطلوب برای افراد، یکی دیگر از دلایل مهمی که موجب شده است این فعالیت محبوبیت قابل توجهی پیدا کند، ریسک پایین آن است. در رفع مو‌های ناخواسته بدن با لیزر، شما ریسک چندانی متحمل نمی‌شوید و در معرض عوارض جانبی خاصی هم قرار نمی‌گیرد. با این حال گاهی شایعه‌های متعدد و متنوعی درباره این فرآیند زیبایی به گوش می‌رسد.

یکی از این شایعه‌ها که گاهی در اینترنت دیده می‌شود، رابطه لیزر مو‌های زائد و نازایی در افراد است. گاهی شنیده می‌شود که لیزر مو‌های زائد در نواحی خاصی از بدن، ممکن است خطر نازایی را به همراه داشته باشد. چنین شایعه‌ای معمولا از سوی افرادی مطرح می‌شوند که اطلاعات چندانی از فرآیند‌های زیبایی مثل لیزر ندارند.

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

اگر چه شواهد روشنی درباره تاثیر منفی لیزر در دوران بارداری وجود ندارد. اما به طور کلی به افراد توصیه می‌شود که در این دوره خاص زمانی، به سراغ فعالیت‌های زیبایی نروند. تغییر هورمون‌ها در دوران حاملگی، ممکن است افزایش رشد مو‌های زائد در بدن را به دنبال داشته باشد. حتی این مو‌ها ممکن است در مناطقی رشد کنند که پیش از این هرگز رشد نمی‌کردند. شاید بعضی از مادران دوست دارند خیلی زود این مو‌ها را از بین ببرند و به زیبایی دلخواه برسند. اما به آن‌ها توصیه می‌شود که نه تنها تا پایان دوران بارداری، بلکه تا پایان دوران شیردهی صبر کنند. البته همانطور که گفته شد، هنوز هیچ شواهدی در مورد ضرر استفاده از لیزر برای مادران باردار شناخته نشده است. اما به هر حال در مورد آن‌ها باید کمی بیشتر احتیاط کرد تا کوچک‌ترین ریسکی برای مادر و نوزاد شکل نگیرد.


مطالعه بیشتر :

ساختار و مکانیسم عمل نخ سیلوئت

مراقبت های قبل و بعد تزریق ژل

تاثیر مصرف دارو بر لیزر موهای زائد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *