نکات مراقبتی قبل و بعد از لیزر موهای زائد

نکات مراقبتی قبل و بعد از لیزر موهای زائد

بررسی نکات مراقبتی قبل و بعد از لیزر موهای زائد

در این مقاله از سایت دکتر مریم کشاورز ، پزشک زیبایی اصفهان نکات مراقبتی قبل و بعد از لیزر موهای زائد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

IPL :

این روش از لیزر میان مردم به دلیل ارزان و در دسترس بودن بسیار رایج شده است. هم از نظر تأثیر روی مو هاى زائد و هم تعداد جلسات درمانى با لیزر موهای زائد متفاوت است.

يزر الكساندرايت با طول موج ٧٥٥ نانومتر:

لیزر الکساندرایت برای رفع موهای زائد در پوست های نوع 4،3،2،1 کاربرد دارد. در حال حاضر محبوب ترین و شناخته شده ترین لیزر موی زائد در ایران است ولی نکته مهم این است که تنها الکساندرایت بودن کافی نیست. بهترین و موثرترین لیزر الکس درحال حاضر، لیزر Gentlelase کمپانی کندلا آمریکا است

لیزر دایود با طول موج ۸۱۰ نانومتر:

این روش از لیزر برای تمامی پوست های مخصوصا پوست های تیره قابل استفاده است و می تواند موهای زیر پوست را نیز از بین ببرد به دلیل اینکه قدرت نفوذ زیادی به عمق پوست را دارد. لازم به ذکر است موهای زیر پوست را نیز از بین می برد.

ليزر ان دى ياگ (Nd-YAG) با طول موج ١٠٦٤ نانومتر:

این روش از لیزر برای رفع موهای زائد در پوست تیره و بسیار تیره کاربرد دارد و استفاده از آن محدود به موارد خاص مى‌ باشد.

نکات مراقبتی قبل از لیزر موهای زائد

۱ ماه قبل از انجام لیزر موهای زائد از کندن مو و بلیچ کردن پوست یا کرم های رفع موهای زائد در ناحیه ی درمان پرهیز کنید. این فعالیت ها می تواند باعث کاهش درمان شما شود. به هیچ عنوان از در معرض قرار گرفتن با نور خورشید اجتناب کنید. یک تا دو هفته قبل از درمان از برنزده کردن اجتناب کنید.۲۴ ساعت قبل از درمان ناحیه درمان را با تیغ بتراشید. از گرفتن آفتاب، استفاده از رختخواب های الیافی، موم انداختن ، تزریق کلوژن برای جوان سازی پوست ۲ هفته قبل از لیزر موهای زائد جلوگیری کند. جلوگیری از استفاده از آسپیرین ،داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که باعث افزایش خطر خونریزی می شوند.

چگونگی لیزر موهای زائد چانه | پزشک زیبایی اصفهان

مراقبت های لازم در روز لیزر موهای زائد

از هر گونه لوسیون، مواد آرایشی و خوشبو کننده را از ناحیه ایی که قرار است لیزر شود پاک شود. لباس گشاد بپوشید که در زمان درمان ناحیه مورد نظر قابل دسترس باشد. باید منطقه مورد لیزر را از قبل بتراشید. از عینک محافظ که ارائه می شود استفاده کنید. از شما خواسته می شود نظرات خود را راجب هر ناراحتی بیان کنید تا تنظیمات لیزر برای شما راحت و موثر واقع شود.

نکات مراقبتی بعد از لیزر موهای زائد

ناحیه تحت درمان بعد از لیزر موهای زائد برای هر فرد متفاوت بوده است و بستگی به گستردگی درمان و نوع پوست و مو دارد. ممکن است قرمزی و تورم در اطراف فولیکول‌ های مو ظاهر شوند که در واقع نشان‌ دهنده‌ی این است که فولیکول‌ ها به درمان واکنش نشان داده‌اند. ممکن است در حین درمان و بعد از آن بوی سوختگی مو احساس کنید. در ادامه لیستی از اقدامات پس از درمان برای شما ارائه شده است. تا ۳ روز اول لیزر مو به سونا و استخر نروید. از ژلی که برای تسکین درد داده میشود و رسانا است استعمال کنید.

مزیت ها و عوارض لیزر موهای زائد

قبل از اینکه بخواهید تصمیم بگیرید که موهای زائد خود را لیزر کنید مطمئن شوید که به اندازه کافی راجب آن می دانید و از معایب و مزایا ی لیزر موهای زائد مطلع هستید.

مزیت ها
 • این روش نیازی به بستری شدن نیست و بلافاصله می توانید بعد از لیزر موهای زائد حرکت کنید.
 • درد و ناراحتی های کمتری نسبت به بقیه روش ها دارد.
 • مناطق بزرگ را می توان به سرعت و راحتی درمان کرد.
 • احتمال ایجاد زخم و تغییر رنگدانه حداقل است.
 • لیزر موهای زائد اثر بخشی زیادی دارد.
 • در این روش پوست درگیر نمی شود.
 • پروسه آن سریع است ، بسته به منطقه درگیر از بدن از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد.
 • شما می توانید نتیجه عمل را سریع ببینید.
 • بدون عارضه
 • بدون درد
 • اثر بخشی سریع
عوارض
 • لیزر موهای زائد حداقل به ۴تا۶ جلسه نیاز دارد
 • اثر بخشی ان بستگی به رنگ پوست دارد، احتمال سوختن پوست غیر قابل اجتناب است
 • این روش نسبتا گران است
 • خطر آسیب رسیدن به چشم‌ وجود دارد.
 • خطر زخم، سوختگی و جوش زدن وجود دارد.
 • بلافاصله بعد از جلسه لیزر کمی قرمزی، گرمی و تورم احساس می کنید.

مراحل انجام لیزر موهای زائد

یافتن بهترین کلینیک:

یافتن بهترین کلینیک لیزر موهای زائد یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که قبل از لیزر باید انجام دهید. دستگاه لیزر موهای زائد موجود در کلینیک باید با پوست و موی شما مطابقت داشته باشد. کلینیک زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو اداره شود. بهتر است کلینیک مجوز وزارت بهداشت داشته باشد.

مشاوره با پزشک:

قبل از تصمیم به لیزر با یک پزشک متخصص و مشاور پوست و مو مشورت کنید. اگر بیماری یا داروی خاصی مصرف می کنید با پزشک خود در میان بگذارید.

صفحه اینستاگرام پزشک زیبایی اصفهان ، دکتر مریم کشاورز

لیزر موهای زائد:

در انتهای جلسه دوم و سوم شما تا اواسط ماه شاهد رشد موهای زائد نیستید و بعد از ۱۰ تا ۱۵ روز به آهستگی موهای زائد شما مجدد رشد می کنند. در فاصله جلسه چهارم و پنجم لیزر موهای زائد شما شاهد رشد تعداد محدودی موی زائد می شود. این مو ها که در جلسات قبلی در فاز استراحت بوده اند رشد می کنند. جالب است بدانید که این موهای زائد بسیار محدود هستند و شما دیگر به راحتی می توانید بدون نگرانی از رشد موهای زائد خود در جامعه حاضر شوید. در جلسات ششم و هفتم، کم کم به شما ثابت می شود که لیزر موهای زائد در از بین بردن آنها موثر هستند.

کم کم مو های زائد شما رشدش کم می شود و پوست شما به آهستگی روشن و صاف می شود. این نکته ای است که نباید فراموش کنید. در صورت تمام نکردن جلسات مجددا شاهد رشد موهای زائد خواهید بود. پس برای جلسه بعدی حتما وقت بگیرید.در جلسه هشتم، شاهد نتیجه لیزر موها می شوید، در بیشتر این قسمت ها مو وجود ندارد اما در بیکینی همچنان موی زائد رشد می کند. مجددا تحت لیزر موهای زائد قرار بگیرید تا فولیکول های مو که در فاز استراحت قرار دارند به صورت کلی از بین بروند. در جلسه نهم و دهم، که جزو مراحل آخر است به صورت یک ماه درمیان تنظیم می شود موهای زائدی که در فاز استراحت قرار دارند مجددا رشد می کند و لیزر آنها را از بین خواهد برد.


مطالعه بیشتر :

کاربردهای هیدروفیشیال

کاربرد انواع نخ لیفت

مراحل انجام هیدروفیشیال صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *