مراقبت از پوست نوجوانان | بخش دوم

مراقبت از پوست نوجوانان | بخش دوم

مراقبت از پوست نوجوانان | بخش دوم

در مطلب قبل همراه با دکتر کشاورز پزشک زیبایی اصفهان در مورد مراقبت از پوست جوانان نکاتی را باهم مرور کردیم، در این مطلب به بررسی ادامه این موضوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

از محصولات ضد آکنه‌ هوشمندانه استفاده کنید

یکی از اهداف مهم توصیه به رعایت روتین پوست برای نوجوانان جلوگیری از ایجاد آکنه است. مواد بسیاری وجود دارد که در پاکسازی و جلوگیری از بروز آکنه مؤثر هستند. یکی از دلایل مؤثر بودن آنها قوی بودنشان است و اگر شما در مصرفشان محتاط و دقیق نباشید، این مواد حتی بیشتر از جوش‌های قرمز التهابی باعث تحریک و قرمز شدن پوستتان می‌شوند. هر چه تحریک‌ و سوزش پوستتان بیشتر باشد، تمایلتان برای استفاده از روش‌های درمانی کمتر خواهد بود و در نتیجه شما به نقطه اول با آکنه‌های روی صورتتان برمی‌گردید. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه از پوستتان محافظت کنید.

اگر از محصولات موضعی تجویزی استفاده می‌کنید:

متخصصان پوست برای رفع آکنه توصیه می‌کنند که قبل از شروع داروهای ضد آکنه تجویزی از یک کرم مرطوب‌کننده و‌ ترمیم‌کننده روی پوست خود استفاده کنید. هر چه سد محافظتی پوست شما قوی‌تر باشد، ترکیبات قوی کمتر باعث تحریک آن خواهد شد. درمان با این داروها را باید بسیار آرام و قدم به قدم بر روی پوست انجام داد تا به مرور زمان پوست به آن عادت کند.

در شب اول یک ‌هشتم قاشق چای‌خوری از دارو استفاده کنید و بعد از سه روز اگر پوستتان قرمز نشد، به مدت دو هفته هر سه شب در میان همین روند را ادامه دهید. در صورتی که بعد از دو هفته پوست شما دارو را تحمل کرد، درمان را یک شب در میان انجام دهید. پس از گذشت دو هفته بدون هیچ قرمزی، دارو را هر شب استفاده کنید.

اگر از محصولات بدون نسخه حاوی رتینول استفاده می‌کنید:

رتینول بدون نسخه ضد التهاب است و بنابراین باعث کاهش قرمزی جوش‌ها می‌شود؛ تولید چربی پوست را کاهش می‌دهد؛ به پاکسازی منافذ پوست کمک می‌کند و جوش‌های سرسیاه و سرسفید را از بین می‌برد. همانند درمان‌های تجویزی، درمان با رتینول را به‌ آرامی شروع کنید و در ابتدا هر چند شب در میان از آن استفاده کنید. بر روی دارو از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید تا مانع خشکی پوست شما شود.

دستان خود را تمیز نگه ‌دارید

یکی از راه‌‌های کمک به سالم ماندن و مراقبت از پوست نوجوانان این است که از پوست در برابر آلودگی و میکروب‌ها محافظت کنند. قبل از لمس کردن صورت یا رتوش آرایش، دستان خود را بشویید و همچنین به‌ طور مرتب سایر سطوحی که با پوست صورتتان در تماس است مانند تلفن همراهتان را تمیز کنید.

اسپری موی خود را با دقت انتخاب کنید

اگر متوجه شدید که آکنه‌های پوست شما به ‌صورت دسته‌ای در اطراف خط رویش مو یا جاهایی ایجاد می‌شوند که معمولاً موهایتان با پوستتان در تماس است، ممکن است محصول موی شما مقصر باشد. اسپری موی خود را تغییر دهید و از محصولاتی استفاده کنید که کمتر باعث ایجاد جوش می‌‌شوند.

مراقبت از پوست نوجوانان | پزشک زیبایی اصفهان

اگر از بنزوئیل پراکسید استفاده می‌‌کنید:

هر چند که این دارو قاتل آکنه صورت است و به معنای واقعی کلمه باکتری‌های ایجادکننده جوش را می‌کشد اما می‌تواند باعث خشکی بسیار زیاد پوست و همچنین سفیدی لباس‌های شما شود. اگر پس از استفاده از این ماده پوست شما قرمز یا خشک شد، قبل از مصرف حتماً از کرم‌های مرطوب‌کننده و ترمیم‌کننده بر روی پوست خود استفاده کنید. این سپر حفاظتی باعث می‌شود که پوست شما راحت‌تر درمان را تحمل کند.

همراه با باکتری‌های ایجادکننده آکنه نخوابید

باکتری‌های ایجادکننده آکنه هر ۱۲ ساعت تکثیر می‌شوند. به همین دلیل فقط یک ‌بار استفاده از روش‌های درمانی در شبانه‌روز کافی نیست اما چون ترکیبات این داروها می‌‌توانند پوست را تحریک کنند و بعضی از این مواد به حدی قوی هستند که نمی‌توان استفاده از آنها را دو برابر کرد، درمان اصلی خود (مثلاً داروی تجویزی، رتینوئید یا بنزوئیل پراکسید) را در شب استفاده کنید. سپس روز بعد در اواسط صبح یک داروی بدون ‌نسخه ملایم‌تر مانند اسپری سالیسیلیک اسید حاوی نقره کلوئیدی می‌تواند انتخاب خوبی باشد که باعث کاهش pH پوست و در نتیجه کاهش تکثیر باکتری‌ها شود.

هرگز لوازم آرایش خود را با دیگران به اشتراک نگذارید

آیا می‌خواهید میکروب‌های دوستانتان با شما به اشتراک گذاشته شود؟! به اشتراک گذاشتن محصولات آرایشی چشم و لب رفتار بسیار نادرستی است. اگر رنگ رژ لب جدید دوستتان وسوسه‌انگیز است، بهتر است یکی برای خودتان تهیه کنید.

به راهکارهای سنتی غیرعلمی توجه نکنید

ممکن است چیزهایی در مورد درمان‌های بسیار عجیب برای کنترل آکنه مانند قرار دادن خمیردندان بر روی پوستتان شنیده باشید. این روش‌ها نه تنها مؤثر نیستند بلکه اگر پوست شما به مواد تشکیل‌دهنده حساسیت داشته باشد، ممکن است شرایط پوستتان را بدتر کند.

تعداد قابل توجهی محصول تخصصی مراقبت از پوست که به طور علمی فرموله شده‌اند، در بازار وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا با استفاده از آنها در بهترین شکل خود باشید. پس به جای حرف و تجربه دوستان، به دنبال دلایل علمی برای انتخاب محصولات مراقبت از پوست باشید

ضد آفتاب بزنید

استفاده از ضد آفتاب در روتین پوست نوجوانان مانند تمامی رده‌های سنی و شاید بیش از همه، جایگاه ویژه‌ای دارد. هر روز چه بارانی چه صاف، چه ابری چه آفتابی، چه به مدرسه می‌روید، چه برای انجام کاری از خانه بیرون می‌روید، چه ورزش می‌کنید و چه به ساحل و پارک می‌روید، از ضد آفتاب استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب نه ‌تنها برای جلوگیری از سرطان پوست مهم است، بلکه باعث کاهش بروز چین ‌و چروک و سایر علائم پیری در آینده خواهد شد. مهم نیست که پوست شما چقدر تیره باشد؛ در هر صورت همیشه به ضد آفتاب احتیاج خواهید داشت. همچنین استفاده از ضد آفتاب از تیره شدن جای جوش‌ها جلوگیری می‌کند. بهتر است یک ضدافتاب طیف گسترده و بدون روغن انتخاب کنید.

از سولاریوم و تخت‌های برنزه دوری کنید

با استفاده از یک کرم یا اسپری برنزه‌کننده از پوست برنزه سالم و درخشان برخوردار شوید. تخت‌های سولاریوم و برنزه شدن زیر نور آفتاب می‌‌توانند شما را در معرض ابتلا به چین‌وچروک زودرس پوست قرار دهند و همچنین باعث افزایش خطر بروز سرطان پوست شوند.

با یک پزشک درباره روتین مناسب پوست نوجوانان مشورت کنید

مراجعه به یک متخصص پوست می‌تواند بسیار مؤثر باشد. خصوصاً اگر جوش‌های قرمز چرکی یا توده‌های بزرگ زیر پوست دارید. که دردناک هستند یا جای جوش باقی می‌‌گذارند. دریافت یک روتین برای مراقبت از پوست نوجوانان دقیقاً متناسب با شرایط پوست شما می‌تواند. از بیماری‌هایی جلوگیری کند که در صورت عدم درمان، اثرش برای همیشه برجا بماند. متخصص پوست می‌‌تواند پاک‌کننده‌های قوی و داروهای ضد آکنه که اثربخشی آنها از محصولات بدون نسخه بیشتر است. برای شما تجویز کند تا پوستتان سریع‌تر پاکسازی شود.

| پیج اینستاگرام دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان |


بیشتر بخوانیم :

مراقبت از پوست نوجوانان | بخش اول

دلایل اهمیت مراقبت از ساقه مو

بررسی انواع لایه بردارها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *