مراحل تزریق چربی

مراحل تزریق چربی

مراحل تزریق چربی

عمل تزریق چربی، دارای چند مرحله است:

1- ابتدا چربی مورد نیاز برداشته می شود.

در مرحله اول و پس از مشخص شدن اندامی که از آن چربی خارج خواهد شد، چربی مورد نیاز توسط یک سوزن کوچک زیر پوستی برداشته می شود. (روش لیپوساکشن) این مرحله با دقت زیادی انجام می گیرد چون بافت و سلول های چربی به هیچ وجه نباید آسیب ببینند به همین دلیل هنگام استفاده از سوزن، پزشک متخصص این عمل را با نهایت دقت انجام می دهد تا بافت چربی آسیب نبیند. همچنین باید بدانید که مقدار چربی خارج شده از بدن فرد، بسیار کم می باشد. بعضی ها تصور می کنند که پس از خروج چربی از بدن، آنها به مقدار قابل توجهی لاغر خواهند شد در صورتیکه این تصور درست نیست.

2- سپس چربی خارج شده جدا می شود.

برای عمل تزریق چربی، فقط به سلول های چربی نیاز است و نه موادی که به آنها چسبیده اند. بنابراین باید چربی را از مایعات و موادی که در کنار چربی هستند جدا کرد. برای این کار از دستگاه سانتریفیوژ استفاده می شود. سانتریفیوژ با تولید سرعتی بسیار زیاد، سبب به وجود آمدن نیروی گریز از مرکز می شود و چربی را جدا و خالص می‌کند.

3- عمل تزریق چربی آغاز می شود.

پس از این که چربی خالص سازی شد، تزریق کردن چربی به اندام هدف آغاز خواهد شد. در این مرحله، پزشک متخصص شما، با یک نوع سرنگ مخصوص، چربی را به اندام های مشخص شده تزریق می کند تا بتوان به نتایج خوب و دلخواه رسید.

مراحل تزریق چربی | پزشک زیبایی اصفهان

مراقبت پس از تزریق چربی

پس از تزریق کردن چربی، باید به توصیه های زیر و همچنین توصیه های پزشک خودتان به دقت عمل کنید تا بهترین نتایج حاصل شود. عمل به این توصیه ها بسیار مهم است و عدم توجه به این موضوع می تواند موجب بروز عوارض پس از عمل شود. پس از انجام عمل تزریق کردن چربی، محل تزریق شده کمی ورم می کند. به همین دلیل باید پس از عمل، راه رفتن و تحرک کردن (تحرک بسیار سبک) را شروع کنید تا این تورم کاهش یابد. همچنین حرکت کردن و راه رفتن شما به جلوگیری از لخته شدن خون در محل تزریق شده کمک خواهد کرد.

باید از گن هایی که خاصیت ارتجاعی دارند و مخصوص تزریق چربی هستند استفاده کنید. این گن ها مخصوص محل اهدا کننده چربی در بدن شما هستند. (همان محلی که چربی از آنجا برداشته شده است.)همچنین برای جلوگیری از تورم، باید از کمپرس سرد استفاده کنید. استفاده از کمپرس سرد می تواند به مقدار زیادی در کنترل تورم نقش داشته باشد. تا چند هفته پس از انجام عمل، باید از فعالیت های سنگین خودداری کنید. اگر پس از انجام عمل، هرگونه عفونت، خونریزی و …  مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

بهبودی و ریکاوری

تزریق چربی، یکی از روش های بدون درد به شمار می آید. همچنین یکی از دلایل محبوبیت این روش، این است که تزریق کردن چربی، در مقایسه با دیگر روش ها مانند تزریق ژل، از درد و ناراحتی کمتری برخوردار است. به همین دلیل می توان حدس زد که پس از تزریق کردن چربی، نیاز زیادی به استراحت نخواهید داشت. معمولا بسیاری از افراد پس از تزریق کردن چربی، در همان روز عمل قادر خواهند بود که به فعالیت های روزمره خود بپردازند و کارهای خود را به آسانی ادامه دهند. بنابراین پس از تزریق کردن چربی، نیاز چندانی به استراحت نخواهید داشت. البته نکته قابل ذکر این است که تا چند هفته پس از تزریق کردن چربی، نباید فعالیت های بسیار سنگین انجام داد.

نتایج تزریق چربی

تجربه نشان می دهد که معمولا نتایج عمل تزریق کردن چربی، پس از انجام عمل قابل مشاهده است. برخلاف بسیاری از روش های دیگر که برای زیبایی و جوانسازی پوست وجود دارند، تزریق چربی روشی است که نتایج آن، بسیار سریع نمایان خواهند شد. البته اگر می خواهید نتایج تزریق را به طور کامل و واضح و همچنین همراه با زیبایی محل تزریق ببینید، باید چند هفته صبر کنید تا تورم و کبودی محل تزریق از بین برود. پس از ازبین رفتن ورم ها و همچنین کبودی به وجود آمده در محل، شما قادر خواهید بود که نتایج را به صورت کاملا واضح ببینید.

همچنین نکته ای که در تمامی روش های زیبایی پوست و به خصوص روش های از بین بردن چین و چروک وجود دارد، این است که بسیاری از این روش ها، ماندگاری بسیار پایینی دارند که تزریق چربی برعکس آنهاست و ماندگاری بالایی دارد. در ادامه بیشتر در این مورد خواهیم گفت..

ماندگاری تزریق چربی چه مدت میباشد؟

همان طور که میدانید افرادی که قصد لاغری دارند، دغدغه سوزاندن چربی ها را دارند. این نوع افراد با ورزش کردن و … سعی در از بین بردن و یا سوزاندن چربی ها هستند. بنابراین چربی ها، از جمله چربی شکم و… با ورزش کردن از بین می رود. بنابراین چربی های تزریق شده نیز از بین خواهند رفت. این که چربی ها چه موقع از بین بروند به شما و فعالیت شما بستگی دارد. همچنین چربی ها جذب بدن می شوند که این هم یک عامل اساسی برای ماندگاری چربی است. اما در کل،ماندگاری تزریق چربی، زیاد است و معمولا چندین سال طول می کشد که اثر آن به طور کامل از بین برود.

ملاحظات پزشکی تزریق چربی

تزریق چربی ممنوعیت سنی و جنسی ندارد، اما معمولا برای افراد بالاتر از 18 سال انجام می شود.
قبل از تزریق چربی پزشک را از سوابق درمانی-زیبایی خود مطلع نمائید، نظیر:

 • تزریق ژل فیلر
 • کار گذاری انواع پروتز
 • انواع جراحی های انجام شده در محل مورد نظر
 • مصرف داروهای تاثیر گذار بر تجمع پلاکت ها نظیر آسپرین
 • سابقه بیماری عصبی در چهره مانند فلج بل یا Bells Pulsy
 • سابقه تبخال
 • آلرژی نسبت به پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها
 • مصرف انواع داروهای گیاهی
 • سابقه دیابت
 • سابقه مصرف کورتن
 • انواع داروهای مصرفی

مراقبت های پس از تزریق چربی

 • 7 تا 10 روز پس از تزریق از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق خودداری شود. چون باعث جابجایی چربی و دفرمه شدن پوست می شود.
 • برای کاهش تورم و کبودی در محل تزریق می توان از کیسه آب یخ استفاده نمود.
 • برای تسریع در کاهش ورم بهتر است تا چند روز بعد از تزریق، هنگام خواب زیر سر بلند باشد.
 • تا یک هفته بعد از تزریق از خوابیدن روی صورت اجتناب شود، بهتر است با استفاده از دو بالش در اطراف سر از چرخش سر جلوگیری شود.
 • برای تسریع روند بهبودی بهتر از انجام کارهایی که باعث خم شدن سر به سمت پایین یا ایجاد فشار می شوند اجتناب کرد.
 • محل برداشت چربی 1 تا 2 عدد بخیه زده می شود که احتیاج به مراقبت خاصی ندارد، فقط تا 24 ساعت بعد از تزریق از استحمام خودداری شود. و بعد از یک هفته برای کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه شود.
 • از انجام ورزش های شدید تا چند هفته باید خودداری شود اما بعد از چند روز می توان به ورزش های سبک پرداخت.
 • برای پیشگیری از ایجاد عفونت قبل از عمل تا یک هفته بعد باید از آنتی بیوتیک استفاده شود.

 

| پیج اینستاگرام دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان |


بیشتر بخوانیم :

تزریق چربی برای افراد لاغر

مزوتراپی و شاداب سازی پوست

کاربرد و ماندگاری ژل آلیاکسین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *