عوامل موثر در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست (1)

عوامل موثر در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست (1)

بررسی عوامل موثر در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست

خاصیت ارتجاعی پوست به توانایی پوست شما برای کشش و برگشت به جای خود اشاره دارد. خاصیت ارتجاعی پوست ما است که به ما پوستی حجیم و سالم می دهد. در این مطلب سایت دکتر مریم کشاورز ، پزشک زیبایی اصفهان عوامل موثر در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست را مورد بررسی قرار می دهیم.

وقتی پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، شروع به افتادگی و چروک شدن می کند. خاصیت ارتجاعی پوست ما در جوانی به بالاترین حد خود می رسد و با افزایش سن به آرامی کاهش می یابد. در حالی که این امر اجتناب ناپذیر است که پوست شما با افزایش سن خاصیت ارتجاعی کمتری پیدا کند، اما راه هایی وجود دارد که می توانید این روند را کاهش دهید.

پوست ما از سه لایه تشکیل شده است و این آرایش بر خاصیت ارتجاعی تاثیر می گذارد. اپیدرم خارجی ترین لایه ، درم لایه میانی و زیر پوست عمیق ترین لایه است. در درم، لایه میانی، پوست ما حاوی دو نوع پروتئین به نام‌های کلاژن و الاستین است. این پروتئین ها در بافت های همبند پوست یافت می شوند و مسئول خاصیت ارتجاعی آن هستند. کلاژن یک بلوک ساختمانی مهم برای پوست، مو و ناخن ما است. همچنین ماهیچه ها، استخوان ها و تاندون های ما را می سازد. کلاژن و الاستین فیبرهایی هستند که باعث می شوند پوست کشیده شود و به جای خود بازگردد.

سن

با افزایش سن، پوست ما به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شروع به نشان دادن علائم پیری می کند. زنان در دهه ۲۰ سالگی شروع به از دست دادن کلاژن می کنند و حدود ۳۰ درصد از کل کلاژن خود را در پنج سال اول یائسگی از دست می دهند. این از دست دادن کلاژن منجر به افتادگی پوست و چین و چروک می شود. صورت ما همچنین رسوبات چربی را در فرآیند پیری از دست می دهد. بدون ذخایر چربی برای پر کردن پوست صورت، پوست به طور طبیعی شروع به افتادن و افتادگی می کند. پوست ما نیز با افزایش سن پروتئین و اسید هیالورونیک را از دست می دهد.

همانطور که پوست ما با افزایش سن کلاژن را از دست می دهد، پیوند بین اپیدرم و درم ضعیف می شود. این جدا شدن لایه های پوست باعث افتادگی و چین و چروک شدن پوست می شود. از آنجایی که کلاژن پوست ما را کنار هم نگه می‌دارد، با کاهش آن، جاذبه به طور طبیعی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و پوست را به سمت پایین می‌کشد.

محیط زیست و سبک زندگی

علاوه بر روند پیری، عوامل محیطی نیز می توانند در افتادگی پوست نقش داشته باشند. از آنجایی که کلاژن و الاستین در درم قرار دارند، تحت تأثیر محیط قرار می گیرند. این پروتئین ها می توانند توسط اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید و همچنین سیگار کشیدن و آلودگی آسیب ببینند. بنیاد سرطان پوست تخمین می زند که تا 90 درصد از پیری پوست، از جمله از دست دادن خاصیت ارتجاعی، به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه UV است.

هنگامی که اشعه ماوراء بنفش به سلول‌های درم برخورد می‌کند، به فیبرهای کلاژن آسیب می‌رساند و تولید الیاف الاستین غیرطبیعی را تحریک می‌کند. این فیبرهای غیرطبیعی به فیبرهای کلاژن آسیب بیشتری می‌رسانند و منجر به آسیب‌دیدگی پوست می‌شوند که به‌طور زودرس چین و چروک و افتادگی پیدا می‌کند. مانند اشعه ماوراء بنفش، سیگار کشیدن و آلودگی برای پوست مضر است و می تواند پیری را تسریع کند. دود سیگار برای تمام سلول های بدن سمی است. باعث نازک شدن پوست می شود که منجر به افتادگی و چین و چروک می شود.

مراقبت از پوست ضعیف

در حالی که به اندازه آسیب نور خورشید یا سیگار کشیدن خطرناک نیست، عادات ضعیف مراقبت از پوست می تواند منجر به از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست شود. فراموش کردن شستن صورت در شب ممکن است هر چند وقت یکبار اتفاق بیفتد، اما وقتی هر شب با آرایش و سایر محصولات می خوابید، منافذ پوست مسدود می شوند. این منجر به جوش و تجمع روغن می شود. بهتر است صورت خود را یک یا دو بار در روز بشویید، بسته به میزان چربی پوستتان. شستشوی بیش از دو بار در روز می تواند چربی و رطوبت طبیعی پوست را از بین ببرد و چین و چروک و خطوط ریز را بیشتر نمایان کند.

فشار دادن یا کشیدن بر روی پوست ظریف اطراف چشم نیز می تواند منجر به از دست دادن خاصیت ارتجاعی شود. این ناحیه از پوست حساس است و دست زدن بیش از حد می تواند منجر به شکستگی عروق خونی و خطوط ریز شود.

تاثیر میوه و سبزیجات بر سفتی پوست | پزشک زیبایی اصفهان

عوامل سبک زندگی

از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست در طول زمان یک فرآیند طبیعی است که نمی توان آن را متوقف کرد. با این حال، می توان آن را کاهش داد. ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مانند استفاده از محافظت در برابر آفتاب و ترک سیگار می تواند به پوست شما کمک کند تا حالت ارتجاعی طبیعی خود را برای مدت طولانی تری حفظ کند.

مکمل

اکثر متخصصان معتقدند که شما می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. با این حال، اگر در تلاش بوده اید که از یک رژیم غذایی کامل پیروی کنید یا به سادگی می خواهید مواد مغذی بیشتری اضافه کنید، ممکن است یک مکمل برای شما مناسب باشد. از آنجایی که ویتامین C، روی و مس اجزای ضروری تولید کلاژن هستند، مصرف روزانه مولتی ویتامین ممکن است مفید باشد.

مکمل کلاژن ممکن است به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست شما و جلوگیری از چین و چروک کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که مصرف روزانه مکمل کلاژن به طور قابل توجهی آبرسانی و قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد. همچنین به نظر می رسد که به پوست کمک می کند تا ضخامت و تراکم خود را حفظ کند. مصرف مکمل کلاژن، به خصوص در دوران یائسگی (زمانی که بدن ما به سرعت کلاژن طبیعی را از دست می دهد)، ممکن است تفاوت زیادی در ظاهر پوست ما ایجاد کند.

شکلات تلخ با کیفیت بالا حاوی فلاوانول های کاکائو است، مواد مغذی طبیعی در دانه های کاکائو که ممکن است خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که وقتی زنان به مدت ۲۴ هفته روزانه یک نوشیدنی حاوی فلاوانول کاکائو مصرف می کردند، پوست آنها بهبود قابل توجهی در چین و چروک و حالت ارتجاعی نشان داد. فلاوانول های کاکائو همچنین ممکن است علائم آسیب ناشی از نور خورشید مانند لکه های پیری را بهبود بخشد.

روال خواب

خواب زیاد هر شب نه تنها باعث می شود که احساس بهتری داشته باشید. این به شما کمک می کند که بهترین ظاهر خود را نیز داشته باشید. وقتی بدن ما کم خواب است، هورمون استرس کورتیزول را ترشح می کند. کورتیزول منجر به التهاب در بدن از جمله پوست می شود. این التهاب می تواند منجر به قرمزی، تحریک و چین و چروک شود. کلاژن و الاستین وقتی پوست ملتهب است نمی توانند به درستی عمل کنند.

در طول خواب، بدن شما یک هورمون رشد انسانی ترشح می کند. این هورمون برای تولید کلاژن ضروری است. هر شب هفت تا نه ساعت خواب بدون وقفه را هدف قرار دهید تا به بهبود بدن و تنظیم مجدد هورمون ها کمک کنید. یک ساعت قبل از خواب، تلویزیون و تلفن خود را خاموش کنید تا ذهنتان آرام شود و اگر دچار بی خوابی هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

صفحه اینستاگرام پزشک زیبایی اصفهان ، دکتر مریم کشاورز

هیدراتاسیون

هیدراته ماندن می تواند به پوستی روشن تر با خاصیت ارتجاعی بیشتر منجر شود. سلول های پوست ما مانند هر سلول بدن از آب تشکیل شده است. هنگامی که پوست کم آب می شود، نمی تواند به درستی عمل کند و خشک و پوسته پوسته به نظر می رسد. پوست خشک کمتر انعطاف پذیر است و زودتر خطوط و چین و چروک های خود را نشان می دهد. برای حفظ رطوبت پوست، از رژیم غذایی خود شروع کنید. هر روز مقدار زیادی آب بنوشید و حداقل هشت لیوان آب بنوشید. هر روز از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید.

محصولات پوستی

هنگامی که تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کردید، مانند خواب بیشتر و نوشیدن آب بیشتر، محصولات مراقبت از پوست ممکن است خط دفاع بعدی شما در برابر پیری و از دست دادن خاصیت ارتجاعی باشند. محصولات موضعی حاوی ضد آفتاب، کلاژن یا ویتامین ها می توانند از پوست شما در برابر محیط محافظت کنند و به حفظ کلاژن طبیعی پوست شما کمک کنند.

ضد آفتاب

موثرترین محصول ضد پیری پوست همیشه ضد آفتاب خواهد بود. مسدود کردن برخی از اشعه های مضر آن برای افزایش خاصیت ارتجاعی پوست ضروری است یک ضد آفتاب با طیف وسیع انتخاب کنید که از اشعه های UVB و UVA خورشید محافظت می کند. اشعه UVB بر لایه بالایی پوست تاثیر می گذارد و باعث آفتاب سوختگی می شود. اشعه UVA عمیق تر نفوذ می کند و مسئول از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست در اثر کلاژن و الیاف الاستین آسیب دیده است. ضد آفتاب شما باید حداقل SPF 30 یا بالاتر داشته باشد.


مطالعه بیشتر :

عوامل آسیب زننده به مو

مزیت های اسکراب پا

مقایسه بوتاکس و فیلر های پوستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *