عوارض جانبی مزوتراپی و موارد منع استفاده

عوارض جانبی مزوتراپی و موارد منع استفاده

عوارض جانبی مزوتراپی و موارد منع استفاده

عوارض جانبی مزوتراپی نسبت به سایر روش‌های درمانی ناچیز است به‌طور مثال بعد از انجام مزوتراپی ممکن است تورم، سرخی، خارش، کبودی گذرا، درد خفیف و ندرتاً ازدیاد رنگ‌دانه‌های پوستی یا عفونت در محل تزریق ایجاد شود که بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت به‌طورکلی مزوتراپی روشی بدون درد محسوب می‌شود و درنهایت درد ناشی از آن بیشتر از حس نیشگون ضعیف یا سوزش مختصر نیست. البته پزشک می‌تواند این موارد را با تجویز کرم یا ژل‌های بی‌حس‌کننده برطرف نماید. البته اگر پزشک تبحر کافی نداشته باشد یا تکنیک مزوتراپی به‌درستی انجام نشود ممکن است واکنش‌های آلرژیک، تهوع، بی‌حالی، اختلال ریتم قلب و ضعف نیز در بیمار مشاهده شود که بسیار نادر گزارش‌شده است.

هرچند این روش، روشی بی‌خطر است اما استفاده از آن در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است. همچنین در صورت مصرف داروهای ضد انعقاد خون، ضایعات پوستی شناخته‌ نشده یا تب‌خال فعال، سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت کنترل نشده، بیماری‌های کلیوی، بیماری پسوریازیس یا صدف پوستی، سابقه‌ی سکته‌ی مغزی یا وجود لخته در گردش خون مزوتراپی انجام نمی‌شود.


بیشتر بدانید : چه کسانی نباید مزوتراپی کنند؟


بهتر است قبل از انجام آن حداقل سه روز از آسپیرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده نشود. همچنین در صورت وجود ضایعه پوستی باید مورد حتماً به اطلاع پزشک برسد و به‌طور تا زمان بهبودی کامل درمان به تعویق می‌افتد. بهتر است قبل از انجام عمل از انجام لایه‌برداری به روش میکرودرم خودداری شود. همچنین در مورد بانوان به علت وجود احتقان عروقی در دوره‌ی پریود ماهانه، بهتر است در این زمان عمل انجام نشود.
پس از انجام مزوتراپی نیز نباید در روز اول استحمام نمود. هرچند در صورت وجود درد یا سوزش می‌توان از کمپرس سرد روی محل استفاده نمود. آفتاب گرفتن و برنزه کردن پس از مزوتراپی نباید انجام شود. همچنین هرگونه لایه‌برداری و الکترولیز نیز در زمان درمان ممنوع است.

پزشک زیبایی اصفهان | عوارض جانبی مزوتراپی

معمولاً با توجه به مشکلات و خواست بیمار طول درمان مزوتراپی متفاوت است اما به‌طورکلی تقریباً برای درمان کامل به پانزده جلسه درمان نیاز است.

این درمان‌ها به‌صورت دوره‌ای انجام می‌شوند که معمولاً به‌صورت

ماه اول: چهار جلسه- هر هفته یک‌بار
دو ماه بعد از مرحله‌ی قبل: چهار جلسه- هر دو هفته یک‌بار
پنج ماه بعد از مرحله‌ی قبل: پنج جلسه- هرماه یک‌بار
شش ماه بعد از مرحله‌ی قبل: دو جلسه- هر شش ماه یک‌بار
انجام می‌شود. درنتیجه برای استفاده از کل 15 جلسه و درمان کامل معمولاً به بیست ماه زمان نیاز است که البته با توجه به نوع مشکل و خواست بیمار و همچنین دستور پزشک این دوره و تعداد جلسه ممکن است کمتر یا بیشتر شود.


دکتر مریم کشاورز 

پزشک زیبایی اصفهان

برای مشاهده پیج اینستاگرام خانم دکتر مریم کشاورز کلیک کنید.


مطالب پیشهادی :

بهترین تزریق ژل لب اصفهان

فیلر چیست 

تزریق فیلر برای خط خنده

فیلر زیر چشم چیست؟

تزريق فيلر بيني

مزایای استفاده از مزوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *