رفع مشکلات پوستی با زینک و زینک-PCA

رفع مشکلات پوستی با زینک و زینک-PCA

چگونگی رفع مشکلات پوستی با زینک و زینک-PCA

یون‌های زینک یا روی موجود در ترکیبات متفاوتی نظیر زینک-PCA ، به شکل گسترده‌ای در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. این استفاده گسترده، دلیلی دارد. تا انتهای مطلب همراه دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان باشید.

محبوبیت زینک به دلیل عملکرد چندگانه یون آن (+Zn2) است. زینک یا روی در دسته عناصر شیمیایی ضروری بدن انسان قرار می‌گیرد. در واقع زینک یکی از ضروری‌ترین عناصر بدن انسان است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت در بیش از ۲۰۰ واکنش شیمیایی که توسط آنزیم‌ها انجام می‌شود، به نوعی نقش ایفا می‌کند. پوست انسان نیز برای حفظ سلامتی و کارایی خود به شدت به زینک نیاز دارد.

یون‌های زینک یا روی موجود در ترکیبات متفاوتی نظیر زینک-PCA ، به شکل گسترده‌ای در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. این استفاده گسترده، دلیلی دارد.

محبوبیت زینک به دلیل عملکرد چندگانه یون آن (+Zn2) است. زینک یا روی در دسته عناصر شیمیایی ضروری بدن انسان قرار می‌گیرد. در واقع زینک یکی از ضروری‌ترین عناصر بدن انسان است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت در بیش از ۲۰۰ واکنش شیمیایی که توسط آنزیم‌ها انجام می‌شود، به نوعی نقش ایفا می‌کند. پوست انسان نیز برای حفظ سلامتی و کارایی خود به شدت به زینک نیاز دارد.

زینک برای پوست

شما می‌توانید با خواندن این مقاله، دانسته‌هایتان در مورد خواص و کاربردهای زینک و زینک-PCA را افزایش دهید تا بتوانید آگاهانه از خواص فوق‌العاده آن‌ها بهره‌مند شوید.

زینک در بدن انسان

تخمین زده می‌شود که میزان متوسط “روی” موجود در اندام یک فرد بالغ حدود ۲ گرم است که ۶۰ درصد آن در ماهیچه‌ها، ۳۰ درصد آن در استخوان‌ها و ۶ درصد آن در پوست قرار دارد. این ماده معدنی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و با غیر فعال کردن سلول‌های خطرناک و عوامل بیماری‌زا، میزان بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. خاصیت آنتی‌اکسیدانی این عنصر موجب کاهش التهاب و همچنین کاهش باکتری‌های ایجادکننده آکنه‌ می‌شود و همین خاصیت است که آن را به یکی از ترکیبات اصلی مکمل‌ها و داروهای موضعی تبدیل کرده است.

مزایای زینک در مقابله با آکنه

در مورد تأثیر زینک و زینک-PCA در درمان آکنه تحقیقات فراوانی صورت گرفته است. براساس اطلاعات به دست آمده از تحقیقات مرتبط با پوست، عنصر زینک و املاح آن طیف گسترده‌ای از بیماری‌های مزمن پوستی را درمان می‌کنند. خاصیت آنتی‌اکسیدانی زینک و تأثیر آن روی التهاب و همچنین خواص ضد باکتری این ماده معدنی سبب کاهش بروز جوش‌ می‌شود.

فواید آنتی‌اکسیدانی

خواص آنتی‌اکسیدانی زینک باعث کاهش پاسخ التهابی به سلول‌های مرده، آلودگی، چربی و باکتری‌ می‌شود. افزایش تجمع سلول‌ها در غدد پوستی (اغلب به علت تغییرات هورمونی یا افزایش تولید چربی) منجر به مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش در سطح پوست می‌شود.

از طرف دیگر باکتری‌ها می‌توانند این منافذ بسته را مورد هجوم قرار دهند و باعث تحریک بیش از حد شوند. دلیل اصلی قرمز شدن، چرکی شدن و حتی دردناک شدن جوش‌ها همین باکتری‌ها هستند. التهاب، واکنش طبیعی پوست به بسته شدن منافذ است و افزایش التهاب منجر به تورم و ایجاد آکنه می‌شود.

زینک این واکنش التهابی را از طریق کاهش فعالیت نوعی پروتئین، توقف حمله باکتری‌ها به منافذ پوست و کمک به حذف سلول‌های مرده که سبب انسداد منافذ می‌شوند، کم ‌می‌کند.

این ماده معدنی همچنین نقش مهمی در متابولیسم اسیدهای چرب امگا ۳ بازی می‌کند. شکل فعال اسیدهای چرب امگا ۳ ، عوامل خونی عامل التهاب را در پوست پایین می‌آورد.

رفع مشکلات پوستی با زینک و زینک-PCA | پزشک زیبایی اصفهان

زینک و تنظیم تکثیر سلولی

علاوه بر موارد گفته شده، خاصیت آنتی‌اکسیدانی روی به تنظیم فعالیت «کراتینوسیت‌ها» کمک می‌کند. کراتینوسیت‌ها اصلی‌ترین سلول‌های سازنده لایه خارجی پوست (اپیدرم) هستند که کراتین تولید می‌کنند. کراتین یک پروتئین ساختاری است که سلول‌های پوستی و همچنین رشته‌های مو را به هم پیوند می‌دهد.

کراتینوسیت‌ها سد مهمی را بین پوست و آسیب‌های محیطی شکل می‌دهند، اما تعداد زیاد آن‌ها مانع جدا شدن صحیح سلول‌ها از یکدیگر می‌شود. در این صورت تجمع سلولی، منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد آکنه می‌شود.

عنصر روی تولید بیش از حد کراتینوسیت‌ها را متوقف کرده و در طول زمان به از بین رفتن آکنه‌ها کمک می‌کند. این ماده همچنین با متعادل کردن میزان کراتین و کلاژن اپیدرم مانع انسداد منافذ می‌شود.

نقش زینک در تنظیم تولید چربی

هورمون «دی هیدروتستوسترون» در واکنش به التهاب و استرس، چربی تولید می‌کند. زینک با مهار این هورمون، تولید سبوم را کاهش می‌دهد. سبوم نوعی چربی طبیعی است که سطح پوست را نرم و روان می‌کند، اما مقدار زیاد آن می‌تواند سبب انسداد فولیکول‌های مو و ایجاد آکنه و ناراحتی‌های پوستی شود.

هم‌افزایی زینک-PCA و آلفا و بتا هیدروکسی اسیدها

زینک همراه با آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید، ترکیبی فوق‌العاده برای بهبود ظاهر و سلامت پوست چرب یا جوشدار است. این ترکیب می‌تواند سلول‌های پوستی بر جای مانده از چربی خشک‌شده پوست را از بین ببرد و فعالیت غدد چربی پوست را کم کند.

به علاوه، زینک نقش مهمی را در آپوپتوز (مرگ طبیعی سلول‌ و بازسازی دوباره آن در انتهای چرخه زندگی سلولی) بازی می‌کند. بدون زینک، مرگ طبیعی سلولی به شکل عادی اتفاق نمی‌افتد و این مسئله باعث تجمع غیرطبیعی سلول‌های در حال مرگ می‌شود. زینک به تثبیت چرخه طبیعی زندگی سلول مخصوصاً در مراحل رشد سریع سلول کمک می‌کند. استفاده موضعی (زینک پی سی ای) یا خوراکی از محصولات حاوی این عنصر در دوران بلوغ یک روش معمول برای پیشگیری از بروز آکنه است چراکه در این دوران، فعالیت هورمونی غدد فوق کلیوی و تولید چربی در غدد چربی پوست افزایش پیدا می‌کند.

مزایای ضد باکتری یون‌های روی

مطالعات نشان داده‌‌اند که زینک می‌تواند باکتری‌هایی که به منافذ پوستی هجوم می‌برند و ایجاد آکنه می‌کنند را از بین ببرد. این باکتری‌ها به پروپیونی باکتریوم معروف هستند. زینک همچنین می‌تواند از تولید مجدد یا رشد باکتری‌های نهفته پیشگیری کند.

روی یا آنتی‌بیوتیک؟

نکته بسیار جالب در مورد زینک این است که اکثر باکتری‌ها و قارچ‌ها نمی‌توانند سویه‌های مقاوم به آن ایجاد کنند، چرا که زینک یک ماده معدنی است و نه یک آنتی‌بیوتیک شیمیایی.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از یک تحقیق که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، اکثر باکتری‌های مولد آکنه، نسبت به آزیترومایسین (یک آنتی‌بیوتیک مناسب برای از بین بردن جوش‌ها) مقاوم هستند، اما استفاده از زینک میزان مقاومت این باکتری‌ها را کاهش می‌دهد. به این ترتیب زینک می‌تواند به از بین بردن جوش‌ها در افرادی که پوست‌شان نسبت به آنتی‌بیوتیک مقاوم است، کمک کند.

زینک روی فلور میکروبی روده‌ تأثیر منفی ندارد، یعنی اختلالی در فعالیت باکتری‌های مفید روده ایجاد نمی‌کند؛ به همین دلیل بسیاری از متخصصین استفاده از روی را به عنوان یک ماده معدنی، ایمن‌تر از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌دانند. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند باعث از بین بردن باکتری‌های مفید روده شود.

همکاری زینک و ویتامین E

زینک به افزایش جذب و انتقال ویتامین E که یک ماده مغذی محلول در چربی است و برای پوست خواص درمانی دارد، کمک می‌کند. متخصصین پوست ممکن است از ترکیب زینک، ویتامین E و سلنیوم استفاده کنند تا غشای آسیب‌دیده سلول‌ها یا غدد چربی ملتهب را ترمیم کنند.

ZINC و پیشگیری از التهاب و عفونت پوست

ماده معدنی زینک همچنین می‌تواند به افزایش گلبول‌های سفید خونی که مسئول مبارزه با ارگانیسم‌های مهاجم و پیشگیری از عفونی شدن منافذ پوستی هستند، کمک کند. بر اساس اطلاعات به دست آمده از یک تحقیق که در سال ۲۰۱۲ در ژورنال درماتولوژی زیبایی بالینی به چاپ رسید، مشخص شد که مکمل‌های خوراکی زینک التهاب را کاهش می‌دهند و میزان سرایت باکتری‌های مولد آکنه را محدود می‌کنند. زینک موضعی همچنین می‌تواند حساسیت سطحی پوست و جای جوش را از بین ببرد.

مصرف خوراکی روی

کمبود زینک علاوه بر مشکلات جدی در سلامت کلی بدن، می‌تواند منجر به تغییرات پوستی شبیه اگزما شود. پوست دچار ترک‌خوردگی شده و لکه‌های قرمز براق روی سطح آن نمایان می‌شوند. این وضعیت پوست که بیشتر در صورت و اطراف دهان و پوست دست‌ها اتفاق می‌افتد، با استفاده از کرم‌های مرطوب کننده، پماد یا لوسیون نیز بهبود نمی‌یابد. برای مصرف خوراکی زینک و افزایش میزان دریافتی این ماده می‌توانید از مکمل‌ها و غذاهای حاوی این عنصر استفاده کنید.

انتخاب غذاهایی که حاوی زینک هستند، یکی از بهترین راه‌های افزایش میزان این ماده در بدن است. غلات و حبوبات (به خصوص غلات کامل و حبوبات قرمز)، غذاهای طبیعی سرشار از اسیدهای چرب و پروتئین‌های گیاهی (مانند گردو) و پروتئین‌های حیوانی مملو از اسیدهای چرب امگا-۳ (مانند تخم مرغ و انواع صدف) شناخته‌شده‌ترین منابع غذایی حاوی روی هستند. شما همچنین می‌توانید از یک مکمل غذایی که حاوی زینک و دیگر مواد معدنی مانند کلسیم است استفاده کنید. برخی از مولتی‌ویتامین‌ها هم حاوی این عنصر هستند.

دوز درمانی استاندارد زینک حدود ۴۵-۳۰ میلی‌گرم در روز است. البته عوارض مصرف بیش از حد زینک نیز می‌تواند جدی باشد. پس هرگز بدون نظر و دستور پزشک|، با افزایش مصرف این مکمل، اقدام به درمان هیچ مشکل نکنید.

| پیج اینستاگرام دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان |


بیشتر بخوانیم :

سلامت پوست با نیاسینامید

بهترین راه حل های مشکلات مو

بهبود پوست با آلفاهیدروکسی اسیدها AHA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *