در مورد سرم پوست بیشتر بدانید

در مورد سرم پوست بیشتر بدانید

در مورد سرم پوست چه میدانید؟

سرم پوست چیست؟

یک محصول مراقبت از پوست است که شما می‌توانید پس از تمیز کردن پوست و قبل از مرطوب کردن آن، به منظور رساندن مستقیم مواد قدرتمند به پوست از آن استفاده کنید. سرم به طور اختصاصی برای این هدف مناسب است؛ زیرا از مولکول‌های کوچک‌تری تشکیل شده است که با نفوذ به عمق پوست، غلظت بسیار زیادی از مواد فعال را وارد پوست می‌کنند. این ویژگی باعث می‌شود سرم‌ها محصولاتی عالی برای رفع نگرانی‌های خاص مراقبت از پوست مانند چین و چروک باشند. همراه باشید با سایت دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان تا بیشتر در مورد سرم پوست مطالعه کنیم.

مدت زمان لازم برای مشاهده نتایج

پوست افراد با هم متفاوت است؛ اما به طور متوسط باید حدود ۷ هفته به پوست خود فرصت دهید تا ببینید چگونه به روتین جدید استفاده از سرم واکنش نشان می‌دهد. بسته به نوع سرم و وضعیت فعلی پوست، حتی ممکن است طی چند روز نیز نتایج اولیه مانند افزایش رطوبت پوست را ببینید.

استفاده همزمان از سرم و مرطوب‌کننده‌

استفاده هم‌زمان از این دو محصول، به خود محصولات، مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها و نوع پوست شما بستگی دارد؛ به طور مثال، استفاده از سرم و مرطوب‌کننده ممکن است برای کسانی که پوست بسیار خشک دارند، مفید باشد؛ به شرطی که مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها با هم تداخل نداشته باشد.

از آنجا که برندهای متفاوت ترکیبات مختلفی را به محصولات خود اضافه می‌کنند، ممکن است استفاده از هر نوع سرم‌ و مرطوب‌کننده‌ای‌ به صورت هم‌زمان مؤثر و ایمن نباشد. اگر در این مورد مطمئن نیستید، با متخصص پوست خود مشورت کنید.

حال اگر مطمئن هستید که استفاده هم‌زمان از سرم و مرطوب‌کننده با هم مشکلی ایجاد نمی‌کند، همیشه قبل از مرطوب‌کننده از سرم استفاده کنید. اگر مراحل را جابه‌جا کنید، ترکیبات موجود در سرم قادر به نفوذ به لایه مرطوب‌کننده نخواهد بود؛ بنابراین، استفاده از سرم فایده‌ای ندارد. قبل از استفاده از مرطوب‌کننده، حدود پنج دقیقه به سرم فرصت دهید تا به پوست نفوذ کند.

تفاوت سرم پوست با کرم یا لوسیون

بزرگ‌ترین تفاوت بین سرم و کرم یا لوسیون مربوط به ترکیباتی است که در فرمولاسیون سرم وجود ندارد. در فرمولاسیون سرم‌ها مواد مرطوب‌کننده پوشاننده یا ضد نفوذ مانند وازلین و روغن معدنی که از تبخیر آب جلوگیری می‌کند، وجود ندارد. همچنین سرم‌های پوست حاوی مقادیر کمتری مواد روان‌کننده و قوام‌دهنده مانند روغن مغزها یا دانه‌ها هستند. بیشتر سرم‌ها بر پایه آب هستند و به طور کلی چربی ندارند.

در مورد سرم پوست بیشتر بدانید | پزشک زیبایی اصفهان

سرم‌‌ بهترین انتخاب متخصصان مراقبت از پوست

یک شیمیدان آرایشی می‌گوید: «نقطه قوت سرم‌ها این است که بیشتر مایعات و ترکیبات اضافی از آن‌ها حذف شده‌اند؛ بنابراین آنچه باقی می‌ماند، غلظت زیاد مواد مؤثره است.» سرم‌های پوست حاوی قوی‌ترین دُز ترکیبات ضد پیری، آنتی‌اکسیدان‌ها، پپتیدها و روشن‌کننده‌های پوست هستند که می‌توانید در محصولات بدون نسخه مشاهده کنید.

به دنبال چه نوع سرم‌هایی باشید؟

طبق گفته متخصصان پوست، نکته اصلی این است که به دنبال سرم‌هایی باشید که مقدار زیادی از مواد گیاهی، آنتی‌اکسیدان‌ها و آب‌رسانی را برای پوست تأمین کنند. سرم‌ها دُز زیادی از مواد مغذی را برای پوست تأمین می‌کنند و وقتی روی پوست پاک‌سازی شده استفاده شوند، به عمق بیشتری نفوذ می‌کنند.

از آنجا که مواد تشکیل‌دهنده سرم‌ها بسیار قوی هستند، قبل از امتحان یک محصول جدید، امکان هر گونه حساسیت پوستی را در نظر بگیرید. ترکیبات فعال در سرم‌ها به مقدار بیشتری وجود دارند و گاهی اوقات ممکن است باعث تحریک و خشکی در افرادی شوند که پوست حساسی دارند. اگر پوست شما حساس یا خشک است، بهتر است که از یک مرطوب‌کننده همراه با سرم استفاده کنید.

پاک کردن سرم از روی پوست

سرم‌‌ها بسیار غنی و فعال هستند؛ این بدان معنی است که باید روی پوست تمیز استفاده شوند. همیشه دستورالعمل‌ها را بخوانید. بسیاری از افراد بیش از حد سرم می‌زنند و سپس شکایت می‌کنند که جذب پوست نمی‌شود. مقدار کم سرم به‌خوبی جذب می‌شود. پس ابتدا از مقدار کم استفاده کنید و به‌تدریج آن را بیشتر کنید، به جای اینکه مقدار زیادی استفاده کنید و مجبور شوید اضافی آن را پاک کنید.

علت گرانی سرم‌های پوست

سرم‌ها حاوی درصد بالایی از ترکیبات موثر و بسیار فعال هستند. این مواد فعال دلیل گران بودن سرم‌ها نسبت به مرطوب‌کننده‌های معمولی هستند. در حقیقت درصد بالای مواد اولیه باعث افزایش قیمت می‌شود. از آنجا که مواد تشکیل‌دهنده فعال از قوام‌دهنده‌ها گران‌تر هستند، در مقایسه با کرم‌ها و انواع دیگر محصولات مراقبت از پوست، سرم‌ها گران‌ترین محصول در بسیاری از لاین‌های مراقبت از پوست به شمار می‌آیند. اگر به‌درستی از سرم‌ها استفاده شود، یک سرم ۲۰ تا ۳۰ گرمی باید ماه‌ها طول بکشد تا تمام شود.

در بسیاری از برندها، سرم‌‌ها پمپ دارند یا یک قطره چکان همراه آن‌ها ارائه می‌شود تا بتوانید مقدار اندکی از آن را روی پوست پخش کنید. همین چند قطره بسیار کارآمد است. سرم‌‌ها از مولکول‌های بسیار کوچک ساخته شده‌اند؛ بنابراین، پوست آن‌ها را سریع و عمیق جذب می‌کند.

منقضی شدن سریع سرم پوست

برخی از مواد قوی که غالباً در سرم یافت می‌شوند، در صورت تماس با هوا، ممکن است ناپایدار شوند؛ به طور مثال، اسکوربیک اسید (ویتامین C) ممکن است اکسید شود و با گذشت زمان اثر خود را از دست بدهد. با پیشرفت علم، از نسخه‌های اصلاح‌شده این ماده (که محلول در آب هستند) استفاده می‌شود که ماندگاری بیشتر و فواید بیشتری برای پوست دارند. بهترین قانون کلی این است که ویال سرم را در یک مکان خشک و خنک نگهداری کنید و ظرف شش ماه تا یک سال استفاده کنید.

| دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید |


مطالب پیشنهادی :

سلامت پوست با نیاسینامید

رفع مشکلات پوستی با زینک و زینک-PCA

بهبود پوست با آلفاهیدروکسی اسیدها AHA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *