درمان جوش نوجوانی و روشها

درمان جوش نوجوانی و روشها

درمان جوش نوجوانی

بهترین محصولات و داروها برای درمان جوش نوجوانی

بسته به نوع و شدت جوش بلوغ می‌توان بهترین محصولات برای درمان جوش نوجوانی آن را تعیین کرد. درمان‌های زیادی برای آکنه وجود دارد. برخی از آن‌ها کرم‌ها و لوسیون‌هایی هستند که فرد مبتلا به آکنه می‌تواند به‌طور مستقیم روی پوست خود بمالد و سایر درمان‌ها به شکل قرص‌های خوراکی هستند‌.

کرم‌ها و لوسیون‌هایی که ممکن است به آکنه‌ خفیف یا متوسط کمک کنند، دارای ترکیبات زیر هستند:

رتینوئیدها
بنزوئیل پراکسید
آزلائیک اسید
سالیسیلیک اسید

برای نوجوانان مبتلا به آکنه‌ شدید، داروهایی وجود دارند که فقط با نسخه‌ پزشک در دسترس هستند؛ این داروها عبارتند از:

آنتی بیوتیک‌ها
داروهای ضدبارداری خوراکی در افراد مبتلا به آکنه‌ مرتبط با اختلالات هورمونی
استروئیدها
ایزوترتینوئین
درمان فتودینامیک (در این روش از نور و مواد حساس به نور جهت درمان آکنه‌های شدید استفاده می‌شود)
لایه‌برداری شیمیایی
نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید، این است که بیشتر روش‌های درمانی، آکنه را درمان نمی‌کنند، اما می‌توانند ظاهر آن‌ را بهبود ببخشند. دیدن نتایج نیز ممکن است به چهار تا هشت هفته زمان احتیاج داشته باشد.

اگر از داروهای بدون نسخه‌ پزشک استفاده می‌کنید و هیچ نتیجه‌‌ مثبتی نمی‌گیرید، می‌توانید از پزشک بخواهید داروهای قوی‌تری برای شما تجویز کند.

بهترین پزشک زیبایی اصفهان | روش های درمان جوش نوجوانی

درمان‌‌های خانگی جوش بلوغ

با انجام برخی اقدامات ساده در خانه، می‌توانید به کاهش ظاهر آکنه نوجوانی‌ کمک کنید. این اقدامات عبارتند از:

استفاده از یک پاک‌کننده‌ ملایم و غیرساینده
استفاده از محصولات پوست که فاقد الکل، مواد قابض، تونر و لایه‌بردار هستند
شستن صورت با نوک انگشتان به جای لیف یا اسفنج
اجتناب از مالیدن پوست
شستن منظم موهای چرب
اجتناب از تماس دست با صورت

اقدامات کاربردی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند منجر به کاهش شدت یا دفعات بروز آکنه شوند. این اقدامات عبارتند از:

دو بار شستن صورت در روز برای درمان جوش نوجوانی (تا جایی که امکان دارد صورتتان را پس از هر بار تعریق بشویید.)
خودداری از ترکاندن یا فشار دادن جوش‌ها
اجتناب از برنزه کردن صورت و بدن با استفاده از تخت‌های برنز ، همچنین یکی از بهترین شیوه‌های درمانجوش صورت نوجوانان استفاده از ماسک ضد جوش طبیعی و خانگی است.

تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی

متخصصان بین رژیم غذایی و آکنه ارتباطی پیدا نکرده‌اند. تغییرات هورمونی طی دوران بلوغ، علت اصلی جوش دوران بلوغ است. در واقع داشتن رژیم غذایی متعادل که حاوی مواد غذایی سالم و مغذی است یا اجتناب از مصرف مواد غذایی سرشار از قند، تاثیر کمی روی بروز آکنه دارد، اما به‌طور کلی برای سلامت بدن مفید است. متخصصان پوست همچنین باور دارند که استرس می‌تواند باعث بدتر شدن آکنه شود.

برای کاهش استرس روزمره، می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

ورزش روزانه
یوگا
انجام تمرینات تنفسی

جوش بلوغ چه زمانی برطرف می‌شود؟

با افزایش سن و به پایان رسیدن دوران بلوغ، آکنه‌ها از بین می‌روند. زمان رها شدن از آکنه‌ها ممکن است برای هر کسی متفاوت باشد. برخی افراد علاوه بر آکنه نوجوانی، آکنه بزرگسالی را نیز تجربه می‌کنند. والدین نوجوانان مبتلا به آکنه بهتر است این توصیه‌ها را رعایت کنند. زندگی با آکنه برای نوجوانان ممکن است کمی دشوار باشد. آکادمی پوست آمریکا (ADD) به والدین نوجوانان مبتلا به آکنه پیشنهاد می‌کند توصیه‌های زیر را دنبال کنند:

1.  جوش بلوغ را جدی بگیرید.

والدین نباید آکنه را نادیده بگیرند؛ چرا که این مشکل می‌تواند روی عزت نفس نوجوان تاثیر بگذارد و موجب تمسخر و اذیت و آزار او شود. سعی کنید استرس فرزند‌تان را کاهش دهید. طی دوران نوجوانی تقریباً همه چیز می‌تواند استرس‌زا به نظر بیاید. بنابراین از انجام هر کاری که فکر می‌کنید در کاهش استرس فرزندتان مفید است، غافل نشوید. استرس می‌تواند منجر به بدتر شدن آکنه شود.

2. هنگام یادآوری استفاده از داروهای ضد آکنه به فرزند نوجوانتان، محتاط باشید.

فرزند شما برای درمان جوش بلوغ‌ باید از دارو استفاده کند. ممکن است گاهی اوقات نیاز باشد که این موضوع را به او یادآوری کنید. سعی کنید این کار را با احتیاط انجام دهید تا فرزندتان ناراحت نشود.در یک مطالعه‌ کوچک، متخصصان پوست دریافتند زمانی که والدین هر روز مصرف داروی ضد آکنه را به فرزندشان یادآوری می‌کنند، نتیجه برعکس می‌شود.

نوجوانان، این یادآوری روزانه را غر زدن والدین تلقی می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود نوجوانان داروهای خود را کمتر مصرف کنند. یادآوری کمتر از سوی والدین ممکن است موثرتر باشد.چیزی که در این رابطه نتیجه موثرتری دارد، ادامه دادن به جلسه‌های ملاقات با متخصص پوست است. مطالعات نشان می‌دهد که به احتمال زیاد، بیشتر افراد از جمله نوجوانان، قبل و بعد از ملاقات با متخصص پوست، برنامه‌ درمانی خود را بهتر اجرا می‌کنند.

3. به دنبال نشانه‌های افسردگی در فرزندتان باشید.

آکنه در برخی نوجوانان می‌تواند باعث کاهش عزت نفس شده و منجر به اضطراب یا افسردگی شود. برخی نشانه‌های هشداردهنده که باید به دنبال وجود آن‌ها در نوجوان خود باشید شامل مواردی همچون ناراحت بودن به مدت ۲ هفته یا بیشتر، از دست دادن تمایل برای انجام فعالیت‌هایی که قبلاً به آن‌ها علاقه داشته و تمایل به دوری از فعالیت‌های اجتماعی می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

آکنه معمولاً خود به خود برطرف می‌شود، اما برخی نوجوانان آن را مخل فعالیت‌های روزانه خود می‌دانند. اگر فکر می‌کنید جوش بلوغ باعث ناراحتی یا اضطراب شما می‌شود، با پزشک مشورت کنید. آکنه شدید می‌تواند منجر به باقی ماندن جای جوش روی پوست شود. اگر متوجه شدید که آکنه باعث به جای ماندن لک یا تیره شدن پوست‌تان شده است، باید با پزشک مشورت کنید. بر اساس نظر آکادمی پوست آمریکا، صحبت کردن نوجوان با دکتر به تنهایی و بدون حضور والدین می‌تواند ایده‌ خوبی باشد، زیرا این موضوع می‌تواند صحبت کردن درباره‌ شرایط پوست و احساس واقعی‌ درباره آن را برای نوجوان راحت‌تر کند.

خلاصه

بیشتر نوجوانانی که آکنه را تجربه می‌کنند، در نهایت با افزایش سن از آن رهایی می‌یابند. زمان رها شدن هر فرد از آکنه می‌تواند متفاوت باشد. در حقیقت ممکن است برخی افراد حتی در بزرگسالی همچنان آکنه را تجربه کنند. درمان‌ها و داروهای زیادی برای افرادی که آکنه را مخل زندگی روزمره خود می‌دانند، وجود دارد. این داروها آکنه را درمان نمی‌کنند، اما می‌توانند باعث بهتر شدن ظاهر پوست و بهبود عزت نفس ‌شوند. اگر دچار آکنه‌ شدید یا مزمن هستید، باید به پزشک مراجعه کنید و درباره‌ گزینه‌های درمانی ممکن با او مشورت کنید.

 


دکتر مریم کشاورز

پزشک زیبایی اصفهان

برای مشاهده پیج اینستاگرام خانم دکتر مریم کشاورز کلیک کنید.


مطالب پیشهادی :

بهترین تزریق ژل لب اصفهان

تزریق فیلر برای خط خنده

فیلر زیر چشم چیست؟

توصیه های درمانی پروفایلو

موارد استفاده از مزوتراپی

زاويه سازی صورت با تزريق چربی

تزریق فیلر پشت دست

ژل رووفیل چیست؟

مزایای فیلر رووفیل

انواع ژل رووفيل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *