بهترین AHA برای شما کدام است؟

بهترین AHA برای شما کدام است؟

پیدا کردن بهترین AHA برای شما

هنگام انتخاب آلفا هیدروکسی اسیدها باید به میزان حساسیت پوست خود توجه کنید. افرادی که پوست حساس دارند یا به آسیب‌دیدگی سد رطوبت پوست و ناراحتی شدید پوستی ناشی از آن دچار هستند، احتمالاً از اسید لاکتیک بیش‌تر بهره می‌برند. قصد داریم تا در این نوشته همراه با دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان بخوانیم که بهترین AHA برای شما کدام خواهد بود.

اسید لاکتیک همان فواید اسید گلیکولیک را دارد، اما چون اندازه مولکول‌های آن بزرگ‌تر است به اندازه اسید گلیکولیک به لایه‌های عمقی پوست نفوذ نمی‌کند. در کل اسید لاکتیک برای افرادی که پوست حساس دارند ملایم‌تر است. استفاده از اسید لاکتیک با غلظت ۵ یا ۱۰ درصد به صورت چند هفته یک‌بار به شما کمک می‌کند تا بدون ایجاد تحریک پوست و آسیب‌زدن به سد محافظتی پوست‌تان به نتیجه مطلوب دست یابید.

اگر فکر می‌کنید به اندازه‌ای تحمل در برابر اسید کسب کرده‌اید که قدم بعدی را بردارید، می‌توانید استفاده از اسید گلیکولیک را شروع کنید. همچنین اگر پوست‌تان می‌تواند به‌طور طبیعی لایه‌برداری بیش‌تری را تحمل کند، اسید گلیکولیک گزینه مناسبی است.

واکنش پوست به نور خورشید با مصرف AHA

دقت کنید که تمام آلفا هیدروکسی اسیدها به دلیل ماهیت اسیدی خود، پوست را در برابر صدمات ناشی از نور خورشید آسیب‌پذیرتر می‌کنند. بعد از استفاده از یک محصول حاوی AHA ، پوست شما به مدت ۷ روز در برابر نور خورشید حساس‌تر خواهد بود. بنابراین ضروری است که هنگام استفاده از هر نوع آلفا هیدروکسی اسید از ضد آفتاب استفاده کنید.

انواع آ اچ آ در رفع صدمات آشکار و پنهان ناشی از اشعه فرابنفش خورشید مؤثر هستند. اما اگر در کنار استفاده از آن‌ها، روزانه، از ضد آفتاب استفاده نکنید ممکن است تأثیرات مثبت‌شان از بین رفته و علاوه بر آن به آسیب‌های بیش‌تری نیز دچار شوید.

در هر حال، بسیار منطقی‌تر و عاقلانه‌تر است که از محصولی استفاده کنید که به‌طور علمی برای لایه ‌برداری و جوانسازی پوست بدون آسیب‌زدن به آن طراحی شده باشد تا اینکه خودتان برای لایه‌برداری سراغ آلفا هیدروکسی اسیدهای خالص بروید.

بهترین AHA برای شما کدام است؟ | پزشک زیبایی اصفهان

روش انتخاب صحیح محصول حاوی آلفا هیدروکسی اسید

همان‌طور که گفته شد، AHA ها اغلب برای مشکلات پوستی مانند خشکی پوست، پیری پوست، یا آکنه استفاده می‌شوند. اطلاعات مربوط به غلظت، لزوماً روی برچسب همه محصولات آرایشی‌-بهداشتی حاوی آلفا هیدروکسی اسید درج نمی‌شود. برای ایمنی بیش‌تر، بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که غلظت ترکیبات فعال را ذکر کرده‌اند.

همچنین ممکن است بپرسید آیا می‌توان این دو اسید را باهم استفاده کرد؟ بله، ممکن است. اما با این کار در معرض خطرات ناشی از استعمال غلظت بالای هرکدام از آن‌ها قرار می‌گیرید. نکته کلیدی، ایجاد تحمل در پوست و خرید محصولات قابل اعتماد تولیدشده به‌دست متخصصین پوست است.

هم‌اکنون محصولاتی وجود دارند که حاوی هر دو اسید هستند. قبل از استفاده از اینگونه محصولات، به میزان حساسیت پوست خود توجه کنید. این محصولات می‌توانند برای پوست‌های مقاوم بسیار مؤثر باشند اما ممکن است باعث تحریک پوست‌های بسیار حساس شوند. در نتیجه، همیشه دستورالعمل‌های محصول را به‌دقت دنبال کنید.

تولیدکننده محصولات تخصصی و پزشک متخصص پوست، بهتر از هرکسی می‌دانند چه محصولی مناسب چه نیاز و چه نوع پوستی است. پس به جای پیروی از تجربه افراد دیگر، فقط به توصیه‌های متخصصان اعتماد کنید.

نحوه استفاده از AHA ها

آلفا هیدروکسی اسیدها در غلظت ۱۰ درصد یا کم‌تر و در فرم لوسیون، کرم یا پدهای تخصصی مراقبت از پوست ، در صورت استعمال صحیح و طبق دستورالعمل، برای اکثریت افراد ایمن هستند. در برخی از افراد، آ اچ آ ها می‌توانند پوست را در برابر نور خورشید بسیار آسیب‌پذیر کنند. هنگام مصرف محصولات حاوی AHA ، حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید.

از لایه‌بردارهای صورت، لوسیون‌ها و کرم‌های حاوی غلظت بالاتر از ۱۰ درصد آلفا هیدروکسی اسیدها می‌بایست فقط و فقط تحت نظر متخصص پوست استفاده شود.

| دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید |


مطالب پیشنهادی :

عوارض جانبی نیاسینامید چیست؟

PCA یا پیرولیدون کربوکسیلیک اسید چیست؟

بررسی کاربردهای اسید سالیسیلیک (BHA)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *