بررسی نقش ویتامین‌ها در جوانی پوست

بررسی نقش ویتامین‌ها در جوانی پوست

نقش ویتامین‌ها در جوانی پوست چیست؟

پوست ما، نقشی پررنگ در زیبایی‌مان دارد و البته جوانی پوست از مسائلی است که دغدغه بسیاری از ما محسوب می‌شود. نقش چند ماده در این موضوع، انکار نشدنی است. نتایج بررسی‌های انجام‌شده در این زمینه حاکی از آن است که ویتامین‌ها، کاروتنوئیدها، توکوفرول‌ها، فلاونوئیدها و انواع عصاره‌های گیاهی خواص آنتی‌اکسیدانی قوی دارند و به همین خاطر است که از آن‌ها به‌طور گسترده‌ای در محصولات جوانسازی پوست استفاده می‌شود. این استفاده به‌صورت موضعی و خوراکی بوده و هدف آن طولانی‌تر کردن مدت‌زمان جوانی و شادابی پوست است. در این مقاله قصد داریم همراه با دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان به بررسی اثر نقش ویتامین‌ها در جوانی پوست بپردازیم.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : درمان جوش و آکنه در بارداری

میزان تاثیر ویتامین‌ها در حفظ جوانی پوست

حفظ جوانی پوست، به ویژه پس از رسیدن به میان‌سالی، به دغدغه بسیاری از ما تبدیل می‌شود. در این سن، این پرسش برایمان پیش می‌آید که تغذیه چطور بر حفظ جوانی پوست تأثیر می‌گذارد؟

سال‌هاست که دانشمندان در حال تحقیق و بررسی در مورد این مسأله هستند. آن‌ها اثرات مواد مختلفی را روی پوست و به‌ویژه پیری آن مطالعه کرده‌اند. برخی مواد از جمله ویتامین‌ها، به‌دلیل داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌توانند تأثیرات مثبتی روی پوست داشته باشند.

مطالعه در مورد ویتامین‌ها و مواد دیگر و اثر آن‌ها بر جوانی پوست و البته روند پیری آن، به رفع دغدغه‌های مربوط به این زمینه کمک می‌کند.

تاثیر رژیم غذایی بر جوانی پوست

پرسش در مورد اثر احتمالی مواد غذایی بر پیری پوست و جلوگیری از آن، پرسشی قدیمی است که پزشکان و محققان سال‌ها است در حال بررسی آن هستند و البته اقدامات مهمی را نیز جهت شفاف‌سازی آن انجام داده‌اند. امروز، به لطف این تحقیقات، ما می‌دانیم که مواد مغذی، به‌خصوص ویتامین‌ها، می‌توانند اثر مهمی روی جوانی پوست داشته باشند.

بررسی نقش ویتامین‌ها در جوانی پوست | پزشک زیبایی اصفهان

البته این اثر محدود به ویتامین‌ها نیست و موادی دیگر همچون انواع عصاره‌های گیاهی نیز دارای این خاصیت هستند.

نحوه تغییر جوانی پوست

زیبایی، برآمده از وضعیت درونی بدن ماست. ارتباط بین وضعیت پوست و تغذیه یا به ‌عبارت‌ دیگر، تأثیر تغذیه بر حفظ شادابی و جوانی پوست نه‌تنها موضوع مورد علاقه دانشمندان، بلکه موضوعی جذاب برای بسیاری از افراد در جوامع گوناگون است. پیری پوست از منظر بالینی و بیولوژیک، از دو فرآیند مستقل تشکیل‌ شده است.

یکی از این فرآیندها همان پیری ذاتی پوست است که نشان‌دهنده سن تقویمی فرد بوده و پوست را همان‌طور تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد که روی همه اندام‌های داخلی بدن تأثیر می‌گذارد.

فرآیند دوم، پیری پوست ناشی از عوامل بیرونی است. این فرآیند در نتیجه اثرات عوامل خارجی و فاکتورهای محیطی مانند قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض آفتاب و پرتوهای فرابنفش (UV)، سیگارکشیدن، زندگی در شهرهای آلوده، کمبود خواب و تغذیه نامناسب، به‌تدریج رخ می‌دهد و سبب از بین رفتن شادابی و جوانی پوست می‌شود.

با پیری پوست چه باید کرد؟

طبیعتاً پیشگیری بهترین و مؤثرترین راه برای مقابله با اثرات پیری بیرونی پوست است. بهترین استراتژی پیشگیری در برابر اثرات مضر رادیکال‌های آزاد، داشتن سبک زندگی سالم (محدودکردن میزان کالری دریافتی، مراقبت از بدن و انجام‌دادن فعالیت‌های ورزشی)، داشتن استرس کم و رعایت رژیم‌های غذایی متعادلی است که در آن‌ها مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان وجود دارند.

همچنین استفاده از محصولات تخصصی جوان کننده پوست می‌تواند باعث به تاخیر انداختن روند پیری پوست شما شود.

| دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید |

ترکیباتی که می‌توانند به حفظ جوانی پوست کمک کنند؟

آنتی‌اکسیدان‌هایی که تحقیق و بررسی‌های متعددی روی آن‌ها انجام شده است، همگی می‌توانند بر بهبود سلامت و زیبایی پوست تأثیر بگذارند. این آنتی‌اکسیدان‌ها شامل کاروتنوئیدها، توکوفرول‌ها و فلاونوئیدها، ویتامین‌ها (A، C، D و E)، اسیدهای چرب ضروری امگا 3، برخی پروتئین‌ها و لاکتوباسیل‌ها می‌شوند. لاکتوباسیل‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که به صورت طبیعی در دستگاه گوارش و دستگاه دفع ادرار انسان یافت می‌شوند و می‌توان آن‌ها را به صورت پروبیوتیک مصرف کرد.

 


مطالب پیشنهادی :

اصلاح بینی با فیلر

علل و درمان منگوله‌ی پوستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *