بررسی انواع مزوتراپی

بررسی انواع مزوتراپی

بررسی انواع مزوتراپی

در این مقاله همراه با دکتر کشاورز پزشک زیبایی اصفهان به بررسی انواع مزوتراپی خواهیم پرداخت و انواع مزوتراپی را به شما معرفی می‌کنیم.

مزوتراپی لاغری و سلولیت

مزوتراپی، درمانی امیدوارکننده برای از بین بردن چربی‌های اضافی در نواحی کوچک و مشخص پوست و عمل پیکرتراشی است. با این حال، ایمنی و کارایی آن هنوز اثبات نشده است. زیرا بسیاری از مطالعات انجام‌شده به کاربرد مزوتراپی در کاهش درد مربوط است، نهکاربردهای زیبایی آن. دو ماده رایج که برای درمان سلولیت و کاهش چربی بدن استفاده می‌شود، لسیتین (Lecithin) و ایزوپروترنول (Isoproterenol) است. لسیتین ترکیبی است که در صفرای انسان وجود دارد و برای هضم چربی‌های رژیم غذایی مورد نیاز است. ایزوپروترنول یک عامل لیپولیتیک (تجزیه‌کننده چربی) است که واکنشی شیمیایی در بدن را آغاز می‌کند که به تجزیه سلول‌های چربی می‌انجامد.

این روش برای از بین بردن چربی به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارت است از: مزوتراپی لیپولیتیک (تجزیه‌کننده چربی) و مزوتراپی ابلیتو (Ablative).

  • مزوتراپی لیپولیتیک از محرک‌های تجزیه کننده چربی استفاده می‌شود و به جلسات درمانی بیشتری نیاز است؛ زیرا سلول‌های چربی از بین نمی‌روند و ممکن است با گذشت زمان دوباره پر شوند.
  •  مزوتراپی ابلیتو (تخریبی) سلول‌های چربی با استفاده از یک ماده مخصوص از بین می‌روند. در این روش به دلیل نکروز بافت چربی، التهاب و اسکار (جای زخم) ایجاد می‌شود، اما به جلسات درمان کمتری نیاز است.

مزوتراپی صورت

در سال‌های اخیر، گروه‌های مختلفی از دانشمندان اثر مزوتراپی را در جوان‌سازی پوست بررسی کرده‌اند، اما این روش در درمان پیری پوست نتایج متفاوت و ناهمگونی را نشان داده است. در اینجا چند نمونه از این مطالعات را به همراه نتایج آن‌ها بررسی می‌کنیم:

آمریکا، سال ۲۰۰۶

روش: ۱۰ نفر تحت ۴ جلسه مزوتراپی قرار گرفتند. جلسات درمانی شامل تزریق چندگانه محلول مولتی‌‌ویتامین و هیالورونیک اسید بود. درمان در فواصل ۴ ماهه انجام شد.

نتیجه: بعد از مزوتراپی مولتی ویتامین برای جوان‌سازی پوست، هیچ تغییر بالینی یا بافت‌شناسی قابل توجهی مشاهده نشد. به نظر نمی‌رسد مزوتراپی صورت با محلول مولتی ویتامین و هیالورونیک اسید اثربخشی قابل توجهی داشته باشد.

 ایتالیا سال ۲۰۰۸

روش: ۲۰ زن (در محدوده سنی ۴۰ تا ۶۰ سال) با علائم فیزیکی متوسط پیری پوست پشت دست ناشی از نور آفتاب انتخاب شدند و تحت درمان با تزریق‌های کوچک چندگانه هیالورونیک اسید به‌ صورت هفتگی و به مدت ۴ هفته قرار گرفتند.

نتیجه: مزوتراپی با هیالورونیک اسید ممکن است درمان مؤثری برای پیری پوست ناشی از نور آفتاب باشد.

مصر، سال ۲۰۱۲

روش: ۶ داوطلب دارای چین و چروک، تحت یک دوره ۳ ماهه تزریق‌های مزو در ناحیه اطراف چشم قرار گرفتند (۶ جلسه در فواصل دو هفته‌ای).

نتیجه: مزوتراپی برای جوان‌سازی پوست باعث تغییرات آماری معنی‌دار از نظر بافت‌شناسی یا بهبود بالینی نمی‌شود.

فرانسه، سال ۲۰۱۳

روش: ۵۵ زن با علائم پیری پوست، تزریق‌‌های کوچک فیلر (پرکننده پوستی) را از نوع خاصی از هیالورونیک اسید (بدون اتصالات متقاطع بین مولکولی) در یک سمت گونه و محلول سرم فیزیولوژیک را در سمت دیگر گونه ماهانه طی ۳ جلسه دریافت کردند.

نتیجه: این نوع مزوتراپی بر پایه هیالورونیک اسید به صورت چشمگیر و پایدار باعث بهبود قابلیت ارتجاعی و درخشندگی پوست می‌شود.

ایتالیا، سال ۲۰۱۸

روش: ۶۲ بیمار با چین و چروک صورت، گردن و ناحیه بالای سینه با سه پروتکل مختلف که شامل تزریق اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و هیالورونیک اسید همراه با تزریق دی اکسید کربن ، تحت درمان قرار گرفتند.

نتیجه: پروتکل‌های استفاده‌شده در این مطالعه نتایج قابل استنادی را در جوان‌سازی صورت برای موارد پیری خفیف، متوسط و شدید ارائه داد.

یک مطالعه در لهستان، سال ۲۰۱۹

روش: در این مطالعه ۱۷ داوطلب شرکت کردند. از سرم حاوی ۲۰ درصد L-آسکوربیک اسید به صورت موضعی در همه درمان‌ها استفاده شد. در این روش مزوتراپی بدون سوزن (یک روش جوان‌سازی غیر تهاجمی شامل پالس‌های الکتریکی، الکتروپوراسیون ]یک شوک الکتریکی کوچک به سلول‌ها داده می‌شود و برای لحظاتی منافذی در غشای سلولی ایجاد می‌شود که اجازه ورود مولکول‌های بزرگ را به درون سلول می‌دهد و اولتراسوند [فراصوت]) در نیمه چپ صورت و مزوتراپی میکرونیدل (با استفاده از سوزن‌های ظریف) در نیمه سمت راست صورت انجام شد.

نتیجه: این مطالعه اثربخشی هر دو روش را تأیید کرد.

اکنون که نتایج ناهمگون مزوتراپی پوست را مطالعه کردید و درباره اثرات متفاوت ترکیبات مختلف اطلاعات کسب کردید، تصمیم‌گیری و انتخاب روش مناسب با شماست.

بررسی انواع مزوتراپی | پزشک زیبایی اصفهان

مزوتراپی زیر چشم

طبق مطالعه‌ای که نتایج آن در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، مزوتراپی با ویتامین C در کاهش رنگ‌دانه‌های ناحیه دور چشم مؤثر بوده‌است. این روش در مقایسه با دو روش درمانی دیگر (کربوکسی‌تراپی ]تزریق یا استفاده موضعی از گاز دی اکسید کربن[ و لایه‌برداری شیمیایی) که برای کاهش اندازه کیسه‌های زیر چشم و تیرگی دور چشم استفاده می‌شود، رضایت بیشتر بیمار را نشان می‌دهد.

مزوتراپی غبغب

در یک کارآزمایی بالینی، محققان اثر این روش را با استفاده از دو کوکتل مختلف بر پایه فسفاتیدیل کولین در کاهش چربی زیر چانه بررسی کردند. نتایج نشان داد بهره گیری از کوکتل‌های مزو در کاهش چربی زیر چانه مؤثر و ایمن است و نتیجه مطلوب پس از سه جلسه درمانی حاصل می‌شود. همچنین محققان به این نتیجه رسیدند که مزوتراپی غبغب مؤثر و مقرون به صرفه است و می‌تواند به عنوان جایگزین روش‌های جراحی تهاجمی استفاده شود.

مزوتراپی مو

در روش مزوتراپی مو، تزریق مخلوطی از عصاره‌های گیاهی طبیعی، داروهای هومیوپاتی (نوعی طب مکمل که در آن برای درمان بیماری‌ها از مقادیر بسیار کم ترکیبات طبیعی‌ای استفاده می‌شود که مقادیر زیاد آن‌ها ممکن است باعث بروز علائم همان بیماری شوند)، گشادکننده‌های عروقی، فیناستراید، ماینوکسیدیل و ویتامین‌‌ها با استفاده از دستگاه مزوتراپی ۲ تا ۴ هفته یک بار انجام می‌شود. در مطالعات انجام‌شده نقش اکثر مواد تزریق‌شده در رشد مجدد مو تأیید نشده و تنها نقش مهم ماینوکسیدیل و فیناستراید در کنترل ریزش مو اثبات شده است.

نتایج یک بررسی بروز آلوپسی (طاسی) را در دو بیمار به دنبال استفاده از مزوتراپی در درمان ریزش مو گزارش کرده است (که نمونه آماری قابل اعتمادی نیست). اما باید گفت مقایسه نتایج این مطالعه با مطالعه دیگر نشان می‌دهد این روش درمانی می‌تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد.

آیا مزوتراپی مو واقعاً روش مؤثری است؟

درباره نقش احتمالی مزوتراپی مو در درمان آلوپسی آندروژنیک (ریزش مو با الگوی زنانه یا مردانه) بحث‌های زیادی در رسانه‌ها و اینترنت انجام شده است. داده‌های مربوط به ایمنی و کارایی این روش در درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه به اندازه کافی در کارآزمایی‌های بالینی مناسب و معتبر ارزیابی و ثبت نشده است.

همچنین هیچ دستورالعمل مشخصی درباره میزان مصرف و اثربخشی کوکتل های استفاده‌شده در مزوتراپی مو وجود ندارد. به علاوه، این روش به آن اندازه که در رسانه‌های غیر تخصصی تبلیغ می‌شود، یک روش کاملاً ایمن نیست و ممکن است عوارض داشته باشد.؛ بنابراین، استفاده روتین از این روش توجیه‌پذیر نیست و برای اطمینان از کیفیت، مدیریت اخلاقی و جلوگیری از بهره‌برداری تجاری از بیماران، آموزش عمومی نیاز است.

مزوتراپی بینی

اطلاعات علمی کافی در زمینه این نوع از مزوتراپی وجود دارد، اما طبق مشاهدات تجربی، این شیوه مزوتراپی برای پر کردن فرورفتگی‌‌ها یا قسمت‌های نامتقارن بینی استفاده می‌شود. کاربرد دیگر این روش در کوچک کردن جزئی بینی‌های گوشتی در قسمت بافت غیر غضروفی است.

یک نکته قابل توجه این است که حتی اگر این روش برای بینی کارساز و مؤثر باشد، باز هم برای تمام مدل‌های بینی مناسب نیست؛ به طور مثال، افرادی که بینی رومی (پل بینی باریک و نسبتاً بلند) دارند، نمی‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند؛ زیرا مزوتراپی شکل استخوان‌ها یا غضروف‌ها را تغییر نمی‌دهد.

مزوتراپی برای لیپوماهای سطحی

لیپوماها تومورهای چربی خوش‌خیم هستند. برداشتن و خارج کردن چربی از طریق عمل جراحی، روش استاندارد طلایی برای درمان لیپوما است؛ اما زخم‌هایی با ظاهر ناپسند ایجاد می‌کند. گروهی از پزشکان و دانشمندان در سال ۲۰۲۱ پژوهشی را به منظور مقایسه نتایج جراحی در مقابل نتایج مزوتراپی در درمان لیپوما انجام دادند. یافته‌های این پژوهش نشان داد مزوتراپی حجم لیپوماها را با عوارض بسیار کم و جزئی و نتایج عالی از نظر زیبایی کاهش می‌دهد.

مزوتراپی برای بیماری‌های عضلانی – اسکلتی

مطالعات مختلف نشان داده‌اند مزوتراپی نسبت به روش‌های درمانی سیستمیک در درمان درد موضعی و محدودیت‌های عملکردی ناشی از انواع بیماری‌های عضلانی – اسکلتی مؤثرتر است. با این حال، به دلیل تفاوت در داروهای تزریقی، روش تجویز، درمان‌های همراه، دفعات و تعداد کل جلسات درمان، هر مطالعه با یک روش متفاوت به نتیجه رسیده است؛ بنابراین، در حال حاضر پروتکل واحدی برای استفاده از این روش در بیماری‌های عضلانی – اسکلتی وجود ندارد.

| پیج اینستاگرام دکتر مریم کشاورز پزشک زیبایی اصفهان |


بیشتر بخوانیم :

بررسی مزایا و عوارض مزوتراپی

مراقبت از پوست نوجوانان | بخش دوم

فواید ویتامین A برای پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *