اندام های قابل تزریق بوتاکس در بدن

اندام های قابل تزریق بوتاکس در بدن

بررسی اندام های قابل تزریق بوتاکس در بدن

در ادامه این مطلب سایت دکتر مریم کشاورز ، پزشک زیبایی اصفهان به بررسی اندام های قابل تزریق بوتاکس در بدن خواهیم پرداخت. تزریق بوتاکس از روش هایی است که در سال های اخیر به وفور برای جوانسازی و رفع چروک پوست مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده جهت درمان برخی از بیماری ها نیز استفاده می شود ولی عمده تمرکز بر روی رفع چروک های پوستی است. با افزایش سن، به مرور پیری بر پوست تأثیر می گذارد و اولین نشانه ها از خطوط ریز اطراف چشم شروع می شود. در اکثر موارد در سنین زیر ۳۰ سال این علائم شروع شده و به مرور شدت می یابند.

تعریف بوتاکس یا بوتولینوم

بوتاکس در اصل از یک باکتری مشتق می شود. Clostridium botulinum باکتری است که در بسیاری از تشکیلات طبیعی مانند دریاچه ها، خاک، جنگل و … یافت می شود. همچنین در روده ی پستانداران و ماهی ها و خرچنگ ها زندگی کنند. این باکتری در حالت طبیعی بی ضرر است مگر این که تعداد آن ها از حدی بیشتر شود. سم بوتولینوم که از این باکتری گرفته می شود سیستم عصبی را مورد هدف قرار می دهد. و از این طریق باعث اختلال در فرآیند ارسال سیگنال های عصبی می شود و عملکرد نورون ها را دستخوش تغییر می کند.

مطلب پیشنهادی : علل ، علائم و درمان تبخال چیست؟

تزریق به کمک این ماده انجام می شود و غلظت کمی از آن در هر تزریق مورد استفاده قرار می گیرد. بوتولینوم باعث می شود تا استیل کولن که یک انتقال دهنده ی عصبی است آزاد نشود و سلول های عضلانی منقبض نشوند. این انقباض ها غیر طبیعی هستند و باعث ایجاد چین و چروک در نواحی مختلف می شوند. بدین صورت تزریق بوتاکس باعث می شود تا عضلات جمع نشوند و چروک در بخش هایی مانند اطراف چشم، خط اخم، خط لبخند، پیشانی و … ایجاد نشود.

در واقع بوتاکس با متوقف کردن حرکت ماهیچه های صورت، چین و چروک را از بین خواهد برد. اثر این روش درمانی برای مدتی در فرد باقی می ماند و سپس رفته رفته از بین خواهد رفت. وقتی اثر این تزریق به پایان برسد، ماهیچه ها دوباره شروع به حرکت می کنند و خط و خطوط نیز بار دیگر در چهره فرد ظاهر می شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، افراد می توانند یک بار دیگر به سراغ تزریق بوتولینوم بروند و دوباره اثرات ناشی از آن را در چهره خودشان به وجود بیاورند. این فرآیند می‌تواند چندین بار دیگر نیز تکرار شود.

نواحی قابل تزریق بوتاکس در بدن

تزریق بوتولینوم در هر جایی از صورت نمی تواند انجام گیرد. با توجه به این که این عمل سبب می شود تا عضلات در نواحی مورد نظر فلج شوند، باید دقت لازم در زمان تزریق و نقاطی که اعمال می شود وجود داشته باشد.

قبل از انجام تزریق، ناحیه ای که به صورت دقیق از قبل مشخص شده، علامت گذاری خواهد شد. اهمیت بسیار زیادی دارد که تزریق دقیقا در همان نقطه علامت گذاری شده صورت بگیرد تا فرد به بهترین نتایج از این تزریق دست پیدا کند. اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، نتیجه تزریق بوتاکس به هیچ وجه برای فرد خوشایند نخواهد بود. همچنین میزان دقیق بوتاکس برای تزریق نیز باید به درستی انتخاب شود. اگر پزشک بیش از حد بوتاکس به فرد تزریق کند، چهره او حالتی مصنوعی به خودش خواهد گرفت و نتایج نهایی کار به هیچ وجه دلچسب نخواهد بود.

تزریق بوتاکس چگونه است ؟

از این رو استفاده از خدمات یک کلینیک یا پزشک اهمیت بالایی دارد و به هیچ عنوان تزریق در مراکز غیر مجاز مانند آرایشگاه ها توصیه نمی شود. نواحی که تزریق بوتولینوم در آنها صورت می گیرد شامل موارد زیر است:

 • خط پیشانی
 • قسمت بالای ابرو برای بالا بردن این ناحیه
 • بین ابرو یا خط اخم
 • گوشه چشم و منطقه چروک های پنجه کلاغی
 • بالای لبه های بینی
 • کنار لب جایی که خط خنده است
 • بالای لب
 • وسط لب
 • چانه
 • ناحیه ای خاص در گلو
 • پایین گونه
 • زیر بغل و کف دست برای کنترل تعریق

البته هر کدام از این بخش ها دارای نقطه ای هستند که پزشک تشخیص می دهد دقیقاً تزریق را در کدام ناحیه انجام دهد. البته بوتاکس برای درمان بیماری های مختلفی نیز انجام می شود و در مناطق دیگر بدن مانند گردن نیز ممکن است تزریق شود.

مقدار هزینه برای تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. این روش درمانی برای رفع چین و چروک، هم سریع تر از روش های دیگر انجام می شود هم هزینه ی کمتری در بردارد. به همین علت است که افراد زیادی از آن استقبال می کنند. اثر بوتاکس را چند روز پس از تزریق می توان مشاهده کرد و تا چند ماه نیز این اثر پابرجاست.

تفاوت بین قیمت ها در مراکز معتبر پزشکی ممکن است به موارد زیر بستگی داشته باشد:

برند بوتاکس:

ماده ای که در این روش تزریق می شود، از شرکت های مختلفی در سراسر دنیا تولید و به بازار عرضه می شود. از این رو هر برند دارای قیمت متفاوتی است که می تواند بر روی هزینه تمام شده ی درمان چروک تأثیر بگذارد. هر کدام از برندهای مختلف بوتاکس، هزینه متفاوتی به همراه خواهند داشت. البته همه این برندها در ایران در دسترس نیستند اما بعضی از آن ها در ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

فرد می تواند پیش از انجام تزریق پس از مشاوره با پزشک، بهترین بوتاکس را برای تزریق انتخاب کند. طبیعتا هر چقدر که قیمت اولیه بوتاکس گران تر باشد، انجام این فرآیند نیز هزینه بیشتری به همراه خواهد داشت.

صفحه اینستاگرام دکتر مریم کشاورز

تعرفه کلینیک و پزشک:

هر پزشک یا کلینیک بر اساس خدماتی که ارائه می دهد می تواند تا حدودی تعرفه ی انجام خدمات مختلف خود را تغییر دهد. پیش از انجام این فرآیند، حتما به خوبی در مورد کلینیک ها تحقیق کنید. چرا که در مواردی کلینیک های غیرمجاز تزریق بوتاکس با استفاده از تبلیغات متعدد، افراد را فریب می دهند اما در عمل در چنین کلینیک هایی به جای یک پزشک متخصص و باتجربه از سوی فردی صورت می گیرد که فاقد مهارت و تخصص کافی است. این کار می تواند هم نتایج نهایی حاصل از این روش درمانی را با مشکل مواجه کند و هم تهدیدی برای سلامتی فرد تلقی شود. از این رو تفاوت کمی هم در هزینه های کلینیک و پزشکان مختلف مشاهده می شود.

تعداد مناطقی که تزریق انجام می شود:

درمان برای نواحی مختلف اعمال می شود و به سفارش بیمار انجام می گیرد. بدون شک هر چه تعداد نواحی مورد هدف بیشتر باشد، هزینه تزریق بوتاکس نیز افزایش می یابد. هزینه بر اساس هر واحد تعیین می شود که رابطه مستقیمی با تعداد بخش های قابل درمان دارد.

وقتی تعداد بخش های انجام تزریق بیشتر باشد، تعداد دفعات تزریق نیز افزایش پیدا می کند و طبیعی خواهد بود که هزینه های نهایی فرآیند نیز بیشتر شود. این موضوع تا حدود زیادی به انتخاب خود فرد و شرایط ظاهری اولیه بدن او بستگی خواهد داشت.

 


مطالعه بیشتر :

عوامل ایجاد کننده سرطان سلول‌های سنگفرشی

مراقبت های قبل و بعد از الکترولیز موهای زائد

نکات مراقبتی قبل و بعد از تزریق بوتاکس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *